"Nie miałem racji sugerując, że moja wypowiedź przekazana telefonicznie szefowi portalu Pontifex Bruno Volpe (opublikowana dnia 25 stycznia tego roku), została przez niego zmanipulowana. Nie mając dostępu do tekstu opublikowanego przez portal Pontifex ze względu na awarię mojego internetu, starałem się bronić przed zarzutami formułowanymi przez dziennikarzy" - tłumaczy się biskup Tadeusz Pieronek w specjalnym oświadczeniu. "Niemniej jednak to ja sam powiedziałem w rozmowie z redaktorem Volpe, że <Szoah jest pomysłem Żydów>. Oczywiście, to moje niefortunne zdanie, wynik jakiegoś skrótu myślowego, nie wyraża moich poglądów" - dodał.
Hierarcha wyjaśnił w oświadczeniu, że miał na myśli słowo, określenie, termin "Szoah", jakim "ludobójstwo Żydów zostało nazwane przez znanego amerykańskiego noblistę, żydowskiego pisarza Elie Wesela". "Autorami pomysłu zagłady Żydów i wykonawcami tego niesłychanego ludobójstwa były hitlerowskie Niemcy" - podkreślił biskup Pieronek.
Hierarcha osobiście przeprasza "Bruno Volpe i wszystkich, którzy poczuli się urażeni jego niefortunną, ale niezamierzoną wypowiedzią". "Nie było moim zamiarem ani fałszowanie historii, ani przypisywanie komukolwiek złej woli. No cóż? Zdarzył mi się fatalny wypadek przy pracy. Przepraszam" - napisał.
Włoski portal katolicki Pontifex.roma zamieścił 25 stycznia wywiad z biskupem Pieronkiem, w którym cytował słowa hierarchy, że "Szoah jako taki to żydowski wymysł", a pamięć o holokauście wykorzystywana jest jako "broń propagandowa". Duchowny w rozmowie z polskimi mediami określił wywiad jako "zmanipulowany, nierzetelny". Powiedział, że "nie był przez niego autoryzowany", a zawarte w nim sformułowania nazwał "nadinterpretacją" jego autora.
Szef portalu Pontifex.roma w komunikacie zapewnił o osobistym szacunku "dla ekscelencji Pieronka", informując zarazem, że "zgodnie z zasadami wywiad został nagrany". Wyraził zdumienie wypowiedzią Pieronka, że to dziennikarz dopowiedział słowa, których biskup nie użył.
Czytaj dalej >>>
"Co do sformułowania <wymysł> użytego przez bp. Pieronka odnosiło się ono - może z powodu niedoskonałej znajomości języka włoskiego - do etymologii tego terminu, a w drugiej kolejności do faktu, że w holokauście zginęli nie tylko Żydzi, ale również obywatele innych narodowości i wyznań" - oświadczył Volpe. "Z całą uczciwością, co mu przyznaję, bp Pieronek nigdy nie negował historycznego istnienia Szoah" - podkreślił.
Bp Pieronek nie chciał komentować tego oświadczenia. Powiedział jedynie, że autor nie zwracał się do niego osobiście w sprawie ewentualnych wyjaśnień.
Włoski portal katolicki Pontifex ogłosił 27 stycznia, że przekazał sprawę sporu z polskim biskupem adwokatowi, by - jak wyjaśniono - podjąć ewentualne kroki prawne dla obrony swych interesów i wizerunku, któremu słowa krakowskiego biskupa wyrządziły "szkody".