Wprowadzenie pełnego zarządu w Polskiej Agencji Prasowej i zapewnienie środków na funkcjonowanie w tym roku Telewizji Polskiej i Polskiego Radia - to najpilniejsze problemy mediów publicznych, którymi powinien zająć się rząd - uznała Mokrosińska w liście wysłanym we wtorek do premiera.
"Zwracam się do pana premiera o podjęcie działań powstrzymujących zapaść instytucji składających się na publiczny system rozprowadzania i udostępniania informacji publicznej. Dotyczy to Polskiej Agencji Prasowej, Telewizji Polskiej, Polskiego Radia, ale również Biuletynu Informacji Publicznej" - czytamy w liście Mokrosińskiej.
"Brak aktywności i rzetelności w wykonywaniu obowiązków w przytoczonym wyżej zakresie powoduje, że właściwe zarządzanie Polską Agencją Prasową, Telewizją Polską, Polskim Radiem i Biuletynem Informacji Publicznej jest niemożliwe ze względu na problemy proceduralne" - napisała szefowa SDP. Podkreśliła, że "projektowanie rozwiązań i podejmowanie działań, które poprzez właściwe akty Rady Ministrów, ministrów, jak i projekty zmian ustawowych, mogłyby przynieść znaczącą zmianę, nie jest podejmowane".
Zwróciła się do premiera o "weryfikację w trybie nadzoru istniejącej sytuacji i zapewnienie koordynacji tych spraw na poziomie Rady Ministrów, tak aby właściwe organy podjęły skuteczne działania".
"To ostatnia deska ratunku, bo wszystko inne zawodzi" - powiedziała we wtorek PAP Mokrosińska. "Dlaczego do tej pory nie ma systemu finansowania mediów publicznych? To chyba jest obowiązek państwa, wynikający z konkretnych przepisów europejskich. To nie jest wymysł z sufitu wzięty" - oświadczyła. W liście Mokrosińska zaznaczyła, że pilne jest również podjęcie intensywnych prac nad ustawą o finansowaniu misji publicznej i mediów publicznych.
Mokrosińska zwróciła się do premiera o uporządkowanie kwestii Biuletynu Informacji Publicznej. Według niej, powinno się wyznaczyć jedną osobę lub organ odpowiadający za zarządzanie informacją publiczną, w tym merytoryczną zawartością BIP.
"Z uwagi na konstytucyjne uprawnienia i obowiązki, zgodnie z art. 148 pkt 2, 4 i 5 Konstytucji RP, właśnie pan premier jest władny skoordynować i wyegzekwować od ministrów właściwych do spraw skarbu państwa, kultury, administracji publicznej i polityki audiowizualnej podjęcie właściwych działań, tak aby zapewnić realizację misji publicznej zgodnie z art. 54 i 61 Konstytucji RP w zakresie dostępu, pozyskiwania i rozpowszechniania informacji" - napisała szefowa SDP.
Konferencja Mediów Polskich skupia stowarzyszenia i związki dziennikarskie, a także instytucje medialne m.in. PAP, Telewizję Polską, Polskie Radio.