To współorganizatorka kampanii w obronie Doliny Rospudy, zagrożonej planami poprowadzenia tam obwodnicy będącej fragmentem drogi ekspresowej Via Baltica.
Nagroda Goldmanów przyznawana jest corocznie od 21 lat przedstawicielom społecznego ruchu obrony środowiska na całym świecie. Laureaci otrzymują czeki w wysokości 150 tys. dolarów. Uroczystość wręczenia tegorocznych nagród odbędzie się w San Francisco w poniedziałek wieczorem (czasu miejscowego).
Nagrodę ufundował w 1989 r. działacz i filantrop Richard N. Goldman i jego nieżyjąca już żona Rhoda H. Goldman. Dotychczas przyznano ją 139 osobom z 79 krajów.
Laureatów wybiera międzynarodowe jury spośród kandydatów zaproponowanych przez organizacje ochrony środowiska i osoby indywidualne z całego świata.
Małgorzata Górska, działaczka Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, była koordynatorką kampanii na rzecz zmiany przebiegu drogi Via Baltica, która rozpoczęła się w 2002 r. Przyczyniła się do powstania koalicji organizacji pozarządowych w obronie Doliny Rospudy, w której skład weszły m.in. Polska Zielona Sieć, WWF Polska i Greenpeace Polska.
Trwająca siedem lat kampania przyniosła sukces. W marcu 2009 r. rząd polski ogłosił, że nie będzie budował drogi Via Baltica przez Dolinę Rospudy. 20 października 2009 r. rząd postanowił zmienić całą trasę kontrowersyjnej drogi ekspresowej w Polsce, chroniąc tym samym kluczowe skarby przyrody przed zniszczeniem. Via Baltica będzie teraz prowadziła przez Łomżę i omijała większość chronionych obszarów.
Małgorzata Górska podkreśla, że nagroda należy się nie tylko jej, lecz także innym działaczom ruchu na rzecz ocalenia Doliny Rospudy.
"To jest olbrzymie wyróżnienie dla wszystkich osób, które brały udział w kampanii rospudzkiej. Było w to zaangażowanych wiele organizacji pozarządowych, ekologicznych, ale nie tylko, a także osoby prywatne" - powiedziała PAP laureatka.
Oprócz niej Nagrodą Goldmanów uhonorowano w tym roku pięcioro innych działaczy z całego świata.