Respondenci wskazywali też, że odczuwają dumę z zachowania Polaków w dniach żałoby.

Pracownia zapytała też badanych czy zgadzają się z opinią, że prezydent był niesprawiedliwie atakowany przez media. 68 proc. respondentów zgodziło się z tą opinią, 25 proc. było przeciwnego zdania, 7 proc. nie potrafiło zająć stanowiska w tej sprawie.

Reklama

81 proc. respondentów oceniło, że Lech Kaczyński dobrze wypełniał obowiązki prezydenta, przeciwnego zdania było 16 proc., 3 proc. badanych nie miało zdania.

91 proc. badanych wskazało, że w dniach katastrofy pod Smoleńskiem, powrotu do Polski jej ofiar oraz pogrzebu pary prezydenckiej odczuwało poczucie wspólnoty (nie odczuło go 8 proc.), u 93 proc. wydarzenia ostatnich dni wzbudziły żal (nie odczuwało go 7 proc.), 81 proc. respondentów odczuwało niedowierzanie (takiego uczucia nie doświadczyło 17 proc.), 53 proc. badanych wskazało, że w tych dniach towarzyszyło im uczucie obawy (nie odczuwało go 42 proc.), 51 proc. wskazało na osamotnienie (przeciwnego zdania było 47 proc).

Reklama

Polacy pytani w jaki sposób wyrażali swoje uczucia w obliczu śmierci i po śmierci ofiar katastrofy pod Smoleńskiem najczęściej wskazywali rozmowy z rodziną (87 proc.), 80 proc. rozmawiało z sąsiadami i znajomymi z pracy i szkoły, 60 proc. modliło się w domu, 55 proc. wzięło udział w mszy za ofiary, 48 proc. wywiesiło biało-czerwoną flagę na domu, balkonie, samochodzie.

44 proc. płakało, 36 proc. tłumaczyło tę sytuację dzieciom, również 36 proc. zapaliło świecę, złożyło kwiaty przed kościołem, krzyżem lub na ulicy, 30 proc. nosiło żałobę, 29 proc. rozmawiało o tym z ludźmi, których wcześniej nie znało, tyle samo badanych kontaktowało się z innymi poprzez sms-y i pocztę elektroniczną (wyniki nie sumują się, ponieważ badani mogli wskazać więcej niż jedną możliwość).

Na pytanie czy czują dumę z zachowania Polaków w ostatnich dniach 96 proc. badanych odpowiedziało, że tak, przeciwnego zdania było 3 proc. respondentów.

Sondaż Polacy w obliczu śmierci i po śmierci ofiar katastrofy pod Smoleńskiem przeprowadził TNS OBOP dla Ośrodka Myśli Politycznej. Badanie zrealizowano za pomocą wywiadów telefonicznych w dniach 19 - 20 kwietnia 2010 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (1003 wywiady), losowo wybranej próbie osób w wieku 18 i więcej lat.