Rada Episkopatu Polski nie ma wątpliwości: choć forma jest nowa, to modlitwa pozostaje ta sama, a nowy, poręczniejszy różaniec może towarzyszyć człowiekowi wszędzie. Podobnie jak komiksowe wydanie Biblii - pisze "Fakt".

Reklama

Nabożeństwo w stylu hip hop, podczas którego młodzi ludzie na rowerach zbierają datki dla głodujących w Afryce - takie działania wywołują jednak różne emocje. Jedni są za, inni przeciw.

Niebawem ma ruszyć chrześcijańska sieć komórkowa - pracuje nad nią powołany przez Radę Episkopatu Polski zespół duchownych. Użytkownicy sieci będą dostawać SMS-y ze Słowem Bożym na każdy dzień, księgą imion świętych patronów, cytaty z Pisma Świętego - donosi "Fakt".

Jezuici starają się dotrzeć do kandydatów na zakonników poprzez plakaty, na których występują mężczyźni w koloratkach. A obok chwytliwe hasło: "Twardziel? Nie, Jezuita" lub "Nie jesteśmy aniołami. Wykonujemy tylko ich robotę" - pisze "Fakt".

Pewnej granicy to wchodzenie w nowoczesność nie przekracza. Były pomysły spowiedzi przez internet lub przez telefon. Papieska Rada ds. Środków Społecznego Przekazu zakazała jednak takiej spowiedzi.

Reklama

Czy taki nowoczesny Kościół ma jeszcze coś wspólnego z Bogiem? Czy w ten sposób zbliżamy się, czy oddalamy od prawdziwej wiary? - pyta "Fakt".

"Jeśli marketing zakłada, że to towar jest dla człowieka, a nie człowiek dla towaru, z całą pewnością służy on dobru i zbliża nas do Boga" - mówi dominikanin ojciec Jacek Salij.

Reklama

p

1. Papież SMS-uje do młodych

"Młody przyjacielu, Bóg i Jego lud wiele od ciebie oczekują, ponieważ masz w sobie najwyższy dar Ojca: Ducha Jezusa - BXVI" - to treść SMS-a, jaki napisał papież. W czasie XXIII Światowych Dni Młodzieży w Sydney ponad 200 tysięcy pielgrzymów otrzymuje SMS-y podpisane przez Benedykta XVI. Oprócz skróconego podpisu, właściwego SMS-owej formie, wiadomość zawiera również inne tego rodzaju skróty np. "u" zamiast "you".

2. Nabożeństwa hiphopowe

Ekipa Zioma Janka, grupa młodzieży ewangelickiej i katolickiej, zorganizowała w kościele ewangelicko-reformowanym w Warszawie hiphopowe nabożeństwo ekumeniczne. Na rowerach młodzież zbierała datki dla głodujących w Afryce.

3. Sutanny na wybiegu

Różnego rodzaju targom kościelnym, gdzie księża zaopatrują się we wszystkie niezbędne dla parafii i dla duchownego artykuły, coraz częściej uświetniają pokazy mody. I księża, i siostry starają się sprostać wymogom mody. Sutanna, alba czy komża powinny być dobrze skrojone i uszyte z dobrego materiału.

4. Zakonnicy rockują na scenie

Franciszkanie wiedzą, jak porwać serca młodych. Podczas Światowych Dni Młodzieży w Sydney ojcowie wystąpili na scenie z elektrycznymi gitarami i po prostu dali czadu.