To znak, że administracja (Obamy) poważnie traktuje sprawę. Dostrzega, że problem musi być rozwiązany w ramach międzynarodowych” - skomentowała Geneve Mantri, specjalistka ds. walki z terroryzmem w Amnesty International.

Reklama

Misja specjalnego wysłannika ma pokazać europejskim sojusznikom, że Obama przykłada dużą wagę do likwidacji najbardziej kontrowersyjnej pozostałości po swoim poprzedniku George'u W. Bushu - więzienia, do którego trafiano bez sądu i gdzie amerykańscy strażnicy oskarżani byli o tortury, w tym szczególnie okrutny waterboarding - przytapianie więźniów.

>>>Przeczytaj o torturach stosowanych przez CIA

"New York Times" podkreśla, że europejska kariera Daniela Frieda, w tym jego pobyt w Polsce, ma szczególne znaczenie: Stany Zjednoczone chcą przenieść do Europy 60 spośród 241 zatrzymanych - to ludzie, którzy twierdzą, że we własnych krajach czekałoby ich więzienie lub śmierć.

56-letni Daniel Fried służył w Polsce w latach 1997 - 2000, wcześniej pracował m.in. w Związku Sowieckim i w Jugosławii. W Warszawie był również w latach 1990 - 1993 jako radca ds. politycznych amerykańskiej ambasady.