Tuż obok makiety ustawiono 4-metrowy balon obrazujący guza okrężnicy. Akcja "Ocal chore miasto!" jest częścią obchodów Miesiąca Świadomości Raka Jelita Grubego. "Rak jelita grubego w większości przypadków jest możliwy do wyleczenia, wystarczy, że zostanie wcześnie zdiagnozowany" - podkreślali w piątek w Warszawie organizatorzy happeningu.
"Rak jelita grubego jest na drugim miejscu wśród przyczyn zgonów z powodu nowotworów złośliwych. Tymczasem łagodną zmianę w jelicie można usunąć w zwykłym badaniu kolonoskopowym, dlatego warto się badać" - mówiła w piątek Elżbieta Rybicka, wiceprezes Stowarzyszenie Europacolon Polska.
Przypomniała, że osoby między 50. a 65. rokiem życia mogą skorzystać z badań przesiewowych na raka jelita grubego, finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
>>>Chora na raka popełniła samobójstwo z bólu
W czasie piątkowej akcji rozdawane są również materiały informacyjne na temat schorzenia i jego profilaktyki oraz metod leczenia. Można też skorzystać z bezpłatnych konsultacji z dyżurującymi w tym dniu onkologiem i psychoonkologiem.
Organizatorzy przygotowali wystawę, która ma uświadomić odwiedzającym, że w Polsce liczba ludzi przegrywających każdego roku walkę z rakiem jelita grubego jest równa liczbie mieszkańców małego miasta. Na mapie Polski zaznaczono miasta, które "znikają" w kolejnych dekadach. Wystawa pokazuje też drogę, jaką polski pacjent musi przebyć od momentu diagnozy do etapu otrzymania - lub nie - najskuteczniejszej terapii.
Według statystyk w Polsce każdego roku na raka jelita grubego zapada 13 tysięcy Polaków, a umiera z tego powodu ponad 8 tysięcy osób. Rak ten znajduje się na drugim miejscu wśród przyczyn zgonów z powodu nowotworów złośliwych - po raku piersi u kobiet i raku płuc u mężczyzn. Liczba zachorowań na niego rośnie co roku o 3 procent.
Warszawskie obchody Miesiąca Świadomości Raka Jelita Grubego będą trwały trzy dni.
Przypadający w marcu Miesiąc Świadomości Raka Jelita Grubego ustanowił Parlament Europejski w 2008 roku. Organizatorem obchodów w Polsce jest Stowarzyszenie Europacolon Polska, a jego partnerami - Polskie Towarzystwo Stomijne POL-ILKO oraz firma Roche. Patronat honorowy nad akcją objęła prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.