W umiejętności komunikowania się kawki dorównują szympansom i makakom. "Myślę, że one wiedzą, czym są ludzkie oczy i do czego służą." - mówi Auguste Bayern, oksfordzki biolog-kognitywista, który brał udział w badaniu. Kawki rozumieją, kiedy człowiek pokazuje im jedzenie palcem albo nawet wskazuje je wzrokiem. Na podstawie tych znaków potrafią je odnaleźć.

Reklama

Stosunkowo swobodna komunikacja z człowiekiem może wynikać z tego, że oczy kawki są zbudowane w podobny sposób do naszych: ptaki te mają czarne źrenice i kolorowe tęczówki.

Biorące udział w badaniu ptaki świetnie komunikowały się z opiekunami, których dobrze znały. Gorzej szło im natomiast z ludźmi, których widziały po raz pierwszy, wtedy zwierzęta zaczynały też przywiązywać większą wagę do ruchów głowy. Zdaniem Bayerna, inna reakcja w kontakcie z nieznajomymi może odzwierciedlać naturalną ostrożność i strach przed mięsożercami. Obserwują one wtedy lepiej widoczne z daleka ruchy głowy i przywiązują mniejszą wagę do oczu, które widoczne są tylko z niebezpiecznie bliskiej odległości.

Wrażliwość na wzrok może wynikać też z tego, że kawki to ptaki niezwykle towarzyskie, a przy tym wierne. Na ogół spędzają całe życie z jednym partnerem. Społeczne zachowanie zwierząt świadczy również o ich wysokiej inteligencji . "Jeśli porównamy je z małpami, naszymi najbliższymi krewnymi, wtedy okaże się, że stosunek masy i rozmiarów ich mózgu do ciała jest taki sam" - tłumaczy Bayern.

Reklama