W centrach handlowych, a nawet na dworcach PKS od soboty będzie można usłyszeć dziesięć muzycznych spotów związanych z rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego. Przygotowali je artyści z grupy "Twożywo" we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego. W czwartek zaprezentowano je po raz pierwszy.

Reklama

Ideą spotów jest próba zachęcenia mieszkańców do refleksji o rytmie miasta, a także jego przemianach i historii w kontekście wydarzeń z 1944 r. "Muzeum Powstania Warszawskiego co roku chce dotrzeć do jak największej liczby osób" - mówi Paweł Ukielski, zastępca dyrektora MPW. "Za pomocą spotów chcemy dotrzeć do <<ludzi w pośpiechu>>, czyli zagonionych mało zwracających uwagę na inne sprawy. Stąd pomysł emitowania spotów w centrach handlowych.

W większości supermarketów spoty będą emitowane co godzinę każdego dnia. W Złotych Tarasach częściej - trzy razy na godzinę. Będzie je można także usłyszeć na dworcu PKS oraz w autobusach dalekobieżnych PKS. Kulminacja projektu nastąpi 1 sierpnia o godzinie "W".

Każda z dziesięciu sekwencji trwa około 30 sekund. Wszystkie są bardzo sugestywne. Jedna z nich stylizowana jest na mecz piłkarski o Puchar Polski. Jednak o to trofeum grają drużyny... ZSRR i III Rzeszy. Rozgrywka jest nagle przerywana wtargnięciem kibiców, którzy przechwytują piłkę. W tle słychać kilka taktów "Pałacyku Michla" granego przez kibicowskie trąbki.

Reklama

W innym, na początku dziecko opowiada jak wygląda tygrys w zoo. Wierszyk zmienia się w opis również Tygrysa - czołgu, jadącego warszawskimi ulicami.

"Gościnnie wystąpiła tu Maria Jarmuszkiewicz, sanitariuszka w czasie walk" - mówią Krzysztof Sidorek i Mariusz Libel, twórcy spotów z Grupy "Tworzywo". - Jej opowieść jest autentyczna, gdyż była ona świadkiem takich wydarzeń.

Muzykę do spotów skomponowali: Kuba Orłowski i Marcin Gokieli. Akcja emitowania spotów będzie trwała 16 dni - od 25 lipca do 9 sierpnia. Oprócz tego, od 25 lipca na internetowej stronie muzeum www.1944.pl będą umieszczone wszystkie spoty w formacie mp3. Będzie je można sobie stamtąd ściągnąć, np. jako dzwonki do telefonów komórkowych.