IBM 5150 był jednym z wielu podobnych komputerów w tym czasie. Co więc przyczyniło się do tego, że wyznaczył standard na długie lata? Paradoksalnie - błąd marketingowy. Żeby zaoszczędzić czas i pieniądze IBM wykorzystał urządzenia i oprogramowanie innych firm. Procesor wyprodukowała firma Intel, system operacyjny DOS stworzyli programiści nieznanej nikomu firmy... Microsoft. A IBM nie zadbał o wyłączność. Jak grzyby po deszczu zaczęły więc powstawać klony IBM PC - udające oryginał, ale dużo tańsze. Z czasem sam IBM przestał odgrywać znaczącą rolę. Teraz twórcy peceta mogą tylko czuć dumę, że gdziekolwiek popatrzą, zobaczą potomków ich komputerowego dziecka.

Reklama

Pierwszy pecet kosztował 1565 dolarów - równowartość dzisiejszych 4000 dol. Zaprojektowano go jako narzędzie dla businessu. "Nie mieliśmy pojęcia, że nasza maszynka zapoczątkuje rodzinę komputerów, które zmonopolizują świat" - opowiada dziś Mark Dean, jeden z członków zespołu, który projektował komputer.

Dane pierwszego peceta mogą wzbudzić na twarzach dzisiejszych posiadaczy komputerów osobistych uśmiech politowania. Procesor 4,77 MHz, 16 kilobajtów pamięci operacyjnej (z możliwością rozszerzenia do 640 KB!), dodatkowo stacja dyskietek wielkości współczesnej płyty kompaktowej, ale mieszczących o wiele mniej danych. To dla wybranych, bo podstawowym nośnikiem programów były... kasety magnetofonowe. Nie ma się z czego smiać, bo niektóre z tamtych ograniczeń obowiązują do dziś, aby zapewnić możliwość uruchamiania starych programów na nowych maszynach.