Zmiana czasu pozwala nam zegarowo "przedłużyć" dzień o godzinę. Dzięki temu dłużej korzystamy z dnia i naturalnego światła. Główną zaletą przesunięcia wskazówek zegara jest oszczędność energii zużywanej na oświetlenie. A poza tym dzięki większej dawce światła słonecznego znacznie poprawi się nasze samopoczucie.

Reklama

Dla przykładu, jeśli dzień trwa 12 godzin, a jasno jest na godzinę przed i po zachodzie słońca, to przy czasie geograficznym będą to godziny 5 - 19, natomiast w czasie letnim 6 - 20. Ponieważ niewiele osób wstaje przed 6 i idzie spać o 19, oszczędzamy prąd potrzebny na oświetlenie.

Jednak są też minusy przestawiania zegarków godzinę do przodu. Uważać muszą wszyscy ci, którzy w nocy korzystają z kolei. Część pociągów jest opóźniona. Dla wielu ludzi zmiana czasu jest niekorzystna i potrzebują oni nawet kilku dni, by się do niego dostosować. Do tego, jak alarmują naukowcy, w ciągu pierwszych dwóch tygodni po zmianie czasu więcej jest wypadków na drogach.

Podwójny czas - letni i zimowy - stosuje się w około 70 krajach na całym świecie. Wszystkie państwa Unii Europejskiej (niezależnie od tego, w jakiej leżą strefie czasowej) zmieniają czas jednocześnie. Reguluje to unijna dyrektywa.

Reklama

Jedynym wysoko uprzemysłowionym państwem na świecie, które nie wprowadziło czasu letniego, jest Japonia. Czas zimowy przez cały rok pokazują także zegary słoneczne.