Ewa Dawidziuk, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Koszalinie powiedziała w piątek PAP, że wyniki badań pobranych przed kilkoma dniami w Gąskach próbek morskiej wody wskazują na wzrost ilości bakterii.

Wyniki kolejnych badań mają być znane w połowie przyszłego tygodnia. Zakazem kąpieli objęty jest odcinek brzegu o długości ok. 1 km. Zakaz obowiązuje do odwołania.

Reklama

Źródłem zanieczyszczenia - jak powiedziała PAP dyrektor Dawidziuk - z pewnością są ścieki. Nie udało się ustalić miejsca ich zrzutu do morza.

Zakażenie salmonellą może wywołać biegunkę, wysoką temperaturę i odwodnienie.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny zakazał także kąpieli na plażach w Darłowie (Zachodniopomorskie). Powodem jest zanieczyszczenie mikrobiologiczne wody morskiej bakteriami escherichia coli.

Reklama

Zastępca dyrektora Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Sławnie Irena Gil powiedziała PAP, że zakaz obejmuje zarówno plażę wschodnią, jak i zachodnią.

Zakaz kąpieli wprowadzono do odwołania. W niedzielę mają być znane wyniki badań kolejnych próbek wody.

Zakaz kąpieli obowiązuje już w województwie zachodniopomorskim na wysokości plaż Uznam i Warszów w Świnoujściu. Także tam powodem jest zanieczyszczenie wody bakteriami z grupy coli.

Również w części kąpieliska nadmorskiego w Międzyzdrojach (Zachodniopomorskie) wprowadzono zakaz kąpieli ze względu na zanieczyszczenie mikrobiologiczne wody.

Reklama

Jak poinformowała PAP z-ca inspektora powiatowego z powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kamieniu Pomorskim Anna Banasiak, zakaz obowiązuje na odcinku od wejścia "F" na plażę w kierunku zachodnim - aż do miejscowości Lubiewo.

W pobranych w tym rejonie próbkach wody stwierdzono bakterie grupy coli w ilości przekraczającej normy.

W niedzielę rano kamieński inspektorat sanitarny pobierze próbki ze wszystkich nadmorskich kąpielisk na odcinku od Lubiewa do Łukęcina. Wyniki badań wody mają być znane w niedzielę po południu - powiedziała Banasiak.