Awanse generalskie odbierze dziesięciu oficerów Wojska Polskiego, a także trzech z policji, dwóch - Państwowej Straży Pożarnej oraz jeden - Straży Granicznej. Odbędzie się uroczysta odprawa wart połączona z Apelem Pamięci; na płycie złożone zostaną wieńce.

Reklama

W tym roku defilada wojskowa ograniczy się do przemarszu pododdziałów reprezentacyjnych po Placu Piłsudskiego. Nie będzie zaś takiej jak w 2008 roku i wcześniejszych latach parady Traktem Królewskim, ani przelotu samolotów wojskowych nad centrum Warszawy. Na żołnierskim festynie, organizowanym w pobliskim Ogrodzie Saskim i w okolicy zobaczyć będzie można wojskowy sprzęt, w tym m.in. czołg, armato-haubicę, transporter i amfibię. Zainteresowani będą mogli obejrzeć fotografie i filmy z zagranicznych misji oraz występy wojskowych orkiestr.

15 sierpnia, rocznica zwycięskiej bitwy w wojnie 1920 roku, został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 r. i pozostawał nim do roku 1947. Później dzień wojska obchodzono 12 października, w rocznicę bitwy pod Lenino, by upamiętnić udział w tej batalii dywizji im. Tadeusza Kościuszki. Od 1992 roku świętem Wojska Polskiego ponownie stał się 15 sierpnia.