Ta mapa agresji ma pozwolić nie tylko na lepsze zobrazowanie problemu, ale także metod walki z nim. Samorząd zamierza stworzyć – we współpracy z policją – poradnik, który pomoże lekarzowi reagować w sytuacjach, kiedy pacjenci lub ich bliscy zachowują się agresywnie.
– System nie będzie służył zgłaszaniu skarg, ma raczej cele socjologiczne – wyjaśniał podczas konferencji „Problematyka przemocy w praktyce lekarza” dr Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej. Zgłoszenie o przemocy wobec lekarza, pielęgniarza lub innego pracownika ochrony zdrowia będzie można wysyłać za pomocą specjalnej strony internetowej, ale dopiero po uwiarygodnieniu się, czyli np. podaniu numeru prawa wykonywania zawodu i daty urodzenia.
Sami lekarze jednak uważają, że mało który będzie miał czas na wypełnianie formularzy, choć personel medyczny często ma do czynienia z agresją pacjentów i ich rodzin. Z badania NRL wynika, że w Polsce agresji pacjentów doświadczyło 50 proc. ankietowanych lekarzy.
Podobnie szacowana jest skala problemu także w innych europejskich krajach. Z badań przeprowadzonych w pięciu krajach europejskich przez brytyjskie czasopismo lekarzy rodzinnych wynika, że co trzeci lekarz rodzinny zetknął się z przemocą fizyczną ze strony pacjenta, a prawie każdy doświadczył ataków słownych.
Reklama
Mapa zaproponowana przez NRL ma być rozszerzona na pielęgniarki i sanitariuszy, którzy, jak przyznają lekarze, znacznie częściej padają ofiarami przemocy.
Reklama