Reklama

"Prezes Rady Ministrów Donald Tusk odwołał - z dniem 14 lutego 2011 r. - pana Józefa Oleńskiego ze stanowiska prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, dziękując mu za pracę na tym stanowisku" - poinformowało w komunikacie CIR.

Wcześniej informację o odwołaniu prezesa GUS, którą jako pierwsze podało radio RMF FM, potwierdził PAP rzecznik GUS Wiesław Łagodziński. "Wiem tylko, że został odwołany. Nie znam powodu. Był zaproszony do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów" - zaznaczył Łagodziński, dodał, że więcej będzie mógł powiedzieć po rozmowie z Oleńskim.

Według radia RMF FM powodem są kontrole w GUS, o których pisała "Rzeczpospolita".

W styczniu 2011 r. "Rz" podała, że kontrola w GUS, zarządzona przez kancelarię premiera, wykazała m.in., że Janusz Dygaszewicz, dyrektor Departamentu Programowania i Koordynacji Badań GUS oraz szef Centralnego Biura Spisowego otrzymał 131 tys. zł na podstawie umowy-zlecenia za nadzór nad przygotowaniem do dwóch spisów powszechnych. Oprócz tego brał normalną pensję.

Gazeta podała także, że w ciągu trzech miesięcy 2010 r. GUS podpisał umowy-zlecenia z 357 pracownikami na ponad 3,5 mln zł, z czego 67 pracowników otrzymało dodatkowo 2,3 mln zł. Np. naczelnik Wydziału ds. Organizacji Spisów Powszechnych otrzymał dodatkowo prawie 100 tys. zł, a niektórzy jego zastępcy - po prawie 40 tys. zł - podała "Rz". Kancelaria premiera poinformowała o sprawie Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Reklama

GUS nie zgadzał się wtedy z zarzutami kontrolerów z kancelarii premiera, że pracownicy etatowi zajmujący się spisem powszechnym byli podwójnie opłacani. Według Urzędu dostali wynagrodzenie zgodnie z prawem.

Łagodziński argumentował, że Narodowy Spis Powszechny (NSP) Ludności i Mieszkań 2011 określa rodzaj, tryb i procedury działań spisowych, a także przedstawia koszty spisu jako odrębną pozycję budżetu państwa. "Wynika z tego, że prace, które określić można jako +spisowe+ wyłączone są z innych działań GUS. Program ten jest monitorowany na bieżąco przez Ministerstwo Finansów" - napisał w oświadczeniu przekazanym do mediów Łagodziński.

Oleński został prezesem GUS w październiku 2006 r. Na to stanowisku powołał go premier Jarosław Kaczyński. Prezesem GUS Oleński został wtedy po raz drugi - pełnił już tę funkcję w latach 1992-1995. Wówczas był także przewodniczącym Komisji Statystycznej ONZ i wiceprzewodniczącym Konferencji Statystyków Europejskich.

Od 1974 do 1991 r. pracował w Ośrodku Badawczo-Rozwojowym Statystyki przy GUS. Był ekspertem IV i V programu ramowych Information Society Technologies UE oraz członkiem Międzynarodowego Instytutu Statystyki. Jest autorem książek m.in. o projektowaniu baz danych, ekonomiki informacji, standardów informacyjnych w gospodarce.