Na oryginalny pomysł wykorzystania słomy i drewna wpadła firma Fluid z Sędziszowa. W specjalnych reaktorach podgrzewa je do bardzo wysokiej temperatury. Ponieważ dzieje się to bez dostępu tlenu, nie dochodzi do zapłonu, a słoma zamienia się w ekologiczny węgiel.
Może on być wykorzystywany w elektrowniach lub elektrociepłowniach tak jak zwykły węgiel wydobywany w kopalniach. Zaletą biowęgla z Sędziszowa jest praktycznie niewyczerpalne źródło materiału, z którego jest produkowany.
Do tego podczas spalania sędziszowskiego surowca do atmosfery wydostaje się mniej szkodliwych substancji niż w przypadku tradycyjnych paliw. Ilość dwutlenku węgla, siarki i chloru jest śladowa.
Fluid technologię produkcji opatentował. Jej wykorzystaniem zainteresowanych jest wiele firm m.in. z Rosji, Niemiec, Indonezji, Tajlandii, Indii czy nawet ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Wkrótce powstanie 20 reaktorów wytwarzających biowęgiel w Polsce i w Niemczech.
W możliwości drzemiące w biowęglu z Sędziszowa uwierzyli inwestorzy. Spółka sprzedała im część swoich akcji za 10 mln zł. Na przełomie I i II kwartału zadebiutuje na alternatywnym rynku obrotu – NewConnect.
Komentarze(35)
Pokaż:
NajnowszePopularneNajstarszeZ rzepaku ropa , z cukru oprócz bimbru perfumy , ze zboża lub słomy węgiel to zreć będziecie trawę albo olej , cukier czy makę będziemy kupować 3 x drożej.
Czy jeszcze do Was nie dotarło że im lepiej będą rolnikowi płacić za te surowce tym wiecej zapłacicie w sklepie.
Aż takich nadwyżek płodów rolnych nie mamy , a jak się pojawią to lepiej biednym dać.
A do pogdrzewania taego reaktora uzywa sie wegla z niemiec...
Jak jest sprawnosc tego procesu? Czy to tzw "slomiany ogien" ?
Piszą np o metrach przestrzennych :) Ja o takich nie słyszałem... O sześciennych tak a le o przestrzennych nie. Chyba, że opis jest zerżnięty z anglojęzycznej strony i przetłumaczony przez google translator. A tak to wygląda
Odgazowanie węglowodanów :)
respect :)
Węglowodamny to można spalić na siłowni, a tutaj odgazowuje się WĘGLOWODORY !!!
Ten artykuł to jest jakiś przekręt i próba zrobienia "dobrej opinii" firmie FLuid. Nie bez znaczenia jest reklama... pytanie czy darmowa... Raczej nie.
Generalnie Dziennik stracił już całkiem w moich oczach. DNO, DNO i jeszcze raz DNO...
To, że nie słyszałeś o metrach przestrzennych to nie znaczy, że ich nie ma. Jest to jednostka, której używa się często w odniesieniu do transportu surowców oraz np drewna. Przelicznik jest taki, że 1 metr przestrzenny to około 0,65 metra sześciennego. Akurat w pracy posługuję się często tą jednostką, której symbol to mp w ukłądzie si. Pozdrawiam
"Jsu
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna "
co podpisał się pod tym artykułem należy natychmiast zwolnić z pracy, bo takimi głupimi tekstami niszczy dobry wizerunak wydawcy.
Może się okazać że do produkcji tego węgla potrzebny będzie prawdziwy węgiel.