Kwalifikacja prowadzona będzie po raz trzeci. Poprzednia trwała od lutego do końca kwietnia 2010 r. Odkąd zniesiono obowiązek odbywania zasadniczej służby wojskowej oraz przeszkolenia wojskowego absolwentów szkół wyższych, wszystkie osoby, które uznano za zdolne do czynnej służby wojskowej, są przenoszone do rezerwy. Wyjątek stanowią ci, którzy zgłaszają się do wojska na ochotnika.

Reklama

W tym roku obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej podlegają mężczyźni urodzeni w 1992 roku oraz w latach 1987-91, którzy w poprzednich latach nie stawiali się do kwalifikacji, a także ci, których komisje uznały za czasowo niezdolnych do służby wojskowej oraz którzy wystąpili o ponowne ustalenie zdolności do czynnej służby wojskowej - o ile nie zostali wcześniej przeniesieni do rezerwy.

Do kwalifikacji mają się też stawić m.in. kobiety urodzone w latach 1987-92, które kończą naukę w szkołach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych. Do kwalifikacji powinny zgłosić się także ci, którzy ukończyli 18 lat i zgłosili się ochotniczo do pełnienia służby wojskowej, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do służby.

Kwalifikację przeprowadzą wojewodowie przy współudziale szefów wojewódzkich sztabów wojskowych, starostów oraz wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast. O zdolności do czynnej służby wojskowej orzekają, w formie decyzji administracyjnej, wojewódzkie i powiatowe komisje lekarskie. Tych ostatnich co roku jest do 400.

Informacje o szczegółowych terminach i miejscach kwalifikacji wojskowej w poszczególnych miejscowościach podawane są w obwieszczeniach. Natomiast każda osoba, podlegająca obowiązkowi kwalifikacji wojskowej, otrzyma od władz samorządowych imienne wezwanie, w którym podany będzie dokładny termin i miejsce, gdzie trzeba się stawić, oraz dokumenty, jakie należy ze sobą zabrać.



Osoby, które po raz pierwszy zostały wezwane do kwalifikacji wojskowej muszą wziąć ze sobą: dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość, dokumentację medyczną (jeżeli taką posiadają), aktualną fotografię o wymiarach 3x4 cm bez nakrycia głowy, a także dokumenty potwierdzające wykształcenie albo zaświadczenie o kontynuacji nauki oraz posiadane kwalifikacje zawodowe. Natomiast ci, którzy stawiają się przed komisją po raz kolejny, powinni mieć przy sobie dokumentację medyczną, dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość oraz dodatkowo książeczkę wojskową.

Reklama

Osoby, które - z ważnych powodów - nie mogą stawić się przed komisją w wyznaczonym terminie i miejscu, powinny powiadomić właściwego wójta, burmistrza lub prezydenta miasta nie później niż w dniu, na który wyznaczono termin stawienia się na kwalifikację wojskową. W takiej sytuacji władze samorządowe określą nową datę i miejsce stawienia się przed komisją.

Przeprowadzenie tegorocznej kwalifikacji wojskowej reguluje rozporządzenie ministrów obrony narodowej oraz spraw wewnętrznych i administracji z 23 lutego 2011 r.

Zastąpienie poboru kwalifikacją to jeden z elementów przejścia na armię zawodową. Likwidacja służby zasadniczej nie zniosła jednak obowiązku stawiennictwa obywatela przed konkretnymi organami państwa i oceny jego potencjalnej przydatności dla wojska. Za niestawienie się do kwalifikacji, podobnie jak wcześniej za niestawienie się przed komisją poborową, grozi kara grzywny lub ograniczenia wolności. Osoby, które w przeszłości uchylały się od służby zasadniczej, nie zostały objęte "abolicją".