Imprezę pod hasłem "Oberek Trans Płock" zorganizował obchodzący w tym roku jubileusz 65-lecia Harcerski Zespół Pieśni i Tańca "Dzieci Płocka", najstarszy zespół dziecięcy w Polsce.

Reklama

"Poprawność podjętej próby sprawdzą teraz sędziowie. Oceniać będą elementy stroju, który powinien być tradycyjny, krok oberka i ciągłość tańca" - powiedział dyrektor zespołu "Dzieci Płocka" Tadeusz Milke.

W ciągu miesiąca do fundacji Guinness World Records zostanie przesłana dokumentacja z próby ustanowieniu rekordu w tańczeniu oberka, w tym nagranie filmowe. "Miesiąc później powinna dotrzeć do nas odpowiedź pozytywna lub negatywna. Gdyby była to ocena negatywna, nie zmartwimy się. Wtedy na pewno powtórzymy próbę, myślę, że nawet z większą mobilizacją i zapałem" - zaznaczył Milke.

Wyjaśnił, że próba ustanowienia rekordu Guinnessa w tańczeniu oberka była przede wszystkim dobrą zabawą dla uczestników i widzów. "Chcieliśmy udowodnić, że przy muzyce ludowej też można świetnie się bawić. Może dzięki temu znajdą się osoby, młodzi ludzie, którzy zainteresują się folklorem, tańcem ludowym" - powiedział szef zespołu.

Reklama

Przed oficjalną próbą ustanowienia rekordu odbyły się specjalne warsztaty, podczas których ćwiczono poprawność kroków i rytm oberka. Po hejnale płockim z ratuszowej wieży uczestnicy próby rozpoczęli taniec. Tańczyły dzieci, młodzież i osoby starsze. Początek i koniec próby oznajmił głośny wystrzał z hakownicy Płockiej Drużyny Kuszniczej. Gdy oznajmiano upływające kolejne minuty próby, tańczący i widzowie przyjmowali te komunikaty radosnymi okrzykami i gromkimi brawami.

Krystyna Wudarska powiedziała, że zdecydowała się na udział w próbie ustanowieniu rekordu Guinnessa w tańczeniu oberka, ponieważ przez wiele lat tańczyła w zespole "Dzieci Płocka". "Jestem +Dzieckiem Płocka+. W zespole tym tańczyłam bardzo długo, potem w innym, już podczas studiów. A ta próba to niezwykła okazja do kultywowania tradycji" - zauważyła. Jej zdaniem, oberek należy do jednych z trudniejszych tańców ludowych. W parze z panią Krystyną oberka zatańczył jej mąż.

Harcerski Zespół Pieśni i Tańca "Dzieci Płocka" został założony w 1946 r. przez społecznika druha Wacława Milke (1914-2008). Zespół skupia obecnie około 600 osób, w tym dzieci i młodzież. Koncertował w całej Europie, a także w Japonii. (PAP)

mb/ hes/
Reklama