Był to pierwszy tego typu program w areszcie śledczym w Polsce - poinformował PAP dyrektor Aresztu Śledczego w Hajnówce mjr Roman Paszko. Teraz projektem zainteresował się Centralny Zarząd Służby Więziennej w Warszawie i w przyszłym roku chce zorganizować takie szkolenia w trzech zakładach w całej Polsce, w tym także w Hajnówce.
W projekcie "Przyjaciele, czyli pies w celi" wzięło udział w sumie piętnastu skazanych. Po części teoretycznej, w samym szkoleniu psów - ośmiu z tej grupy, najlepiej radzących sobie ze zwierzętami. Skazani najpierw uczyli się m.in. jak dbać o psa, jak nawiązać z nim kontakt i wzbudzić w nim zaufanie, następnie szkolili zwierzęta i uczyli je podstawowych komend. W sumie przeszkolono sześć psów; cztery z nich już znalazły nowych właścicieli.
Według dyrektora, program zakończył się sukcesem nie tylko dla psów, które znalazły już nowy dom, ale wiele nauczył też samych skazanych. Paszko powiedział, że głównym problemem skazanych jest nawiązywanie kontaktów, a praca z psami im to ułatwia. Jego zdaniem, zajęcia z psami uczą skazanych m.in. pracy w grupie, odpowiedzialności i cierpliwości.
Dzięki programowi zdobyli także nowe umiejętności, które mogą ułatwić im życie na wolności. Dyrektor dodał, że jeden ze skazanych zapowiedział, że po wyjściu z aresztu chciałby ukończyć kurs trenera i pomagać przy tresurze psów.
W areszcie już rozpoczęto kolejną edycję programu, która zakończy się w październiku. Bierze w niej udział dziesięciu skazanych i osiem psów z hajnowskiego schroniska. W zajęciach uczestniczą także już przeszkolone osoby, które, pod okiem szkoleniowców, będą uczyć obchodzenia się z psem swoich kolegów. Paszko powiedział, że dzięki temu ci wcześniej przeszkoleni skazani mogą ćwiczyć swoje umiejętności.
Obecnie w areszcie w Hajnówce prowadzony jest też inny program z wykorzystaniem psów: "Zaufaj Mi - Zaufam Tobie". Do aresztu raz w tygodniu przyjeżdżają osoby niepełnosprawne, a skazani uczą je m.in., jak kontaktować się z psem czy jak się zachowywać, gdy np. pies jest agresywny. Oprócz tego, skazani i niepełnosprawni biorą udział w zajęciach artystycznych i tworzą wspólne prace.