W Berżnikach Stepanavicius złożył kwiaty pod pomnikiem poległych w 1919 roku żołnierzy litewskich. Potem przyjechał do Zespołu Litewskich Szkół Żiburys w Sejnach. Szkoła została wybudowana pięć lat temu ze środków litewskiego rządu i jest częściowo finansowana przez Republikę Litewską.
Szef resortu szkolnictwa litewskiego chce obejrzeć i inne szkoły, gdzie uczą się młodzi Litwini. Stepanavicius zajedzie do Nowinnik, gdzie przyjadą również dyrektorzy szkół z Widugier i Przystawańc, placówek zagrożonych likwidacją. Minister odwiedzi także nowy obiekt Liceum Ogólnokształcącego z Litewskim Językiem Nauczania w Puńsku.
Minister chce spotkać się również z samorządowcami powiatu sejneńskiego oraz przedstawicielami organizacji mniejszości Litewskiej w Polsce. Od kilku tygodni Polacy i Litwini, w ramach zespołu ds. edukacji, ustalają warunki funkcjonowania polskiej oświaty na Litwie i litewskiej oświaty w Polsce. Rozmowy są trudne, bo obie strony nie są skore do wielkich ustępstw.
Na Litwie trwają protesty, związane ze zmianami w ustawie o oświacie. Protestujący chcą anulowania lub zawieszenia tej ustawy, która m.in. zakłada ujednolicenie egzaminu maturalnego z litewskiego we wszystkich szkołach.
Na Litwie we wszystkich szkołach, niezależnie od języka nauczania, egzaminy maturalne zdawane są w języku państwowym - litewskim. Egzaminy dla uczniów ze szkół litewskich i mniejszości narodowych są takie same. Różni się jedynie egzamin z języka litewskiego. W szkołach litewskich jest on zdawany jako egzamin z języka ojczystego, a w szkołach mniejszości narodowych, m.in. w polskich - jako język państwowy.