Jak poinformowała w środę PAP rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Płocku Iwona Śmigielska-Kowalska, możliwy termin przesłuchania Jarosława Wałęsy podali lekarze Instytutu Medycznego w Warszawie, gdzie od wypadku przebywa on na leczeniu.

Reklama

O sprecyzowanie terminu przesłuchania zwracała się Prokuratura Rejonowa w Sierpcu, prowadząca śledztwo w sprawie wypadku z udziałem europosła PO Jarosława Wałęsy, do którego doszło 2 września w miejscowości Stropkowo (Mazowieckie) na drodze krajowej nr 10 Toruń-Warszawa.

Śmigielska-Kowalska przyznała, że prowadzący śledztwo otrzymali już wyniki badań laboratoryjnych na zawartość alkoholu we krwi Jarosława Wałęsy w chwili wypadku. "Są to badania z wynikiem zero" - powiedziała prokurator.

W sprawie ustalenia przyczyny wypadku opinię ma wydać biegły z zakresu ruchu drogowego krakowskiego Instytutu Ekspertyz Sądowych. Termin opracowania takiej opinii może potrwać do kilku miesięcy.

W związku z wypadkiem sierpecka prokuratura rejonowa prowadzi śledztwo w sprawie naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu lądowym i spowodowania wypadku, którego skutkiem były obrażenia ciała. Grozi za to kara pozbawienia wolności do trzech lat.

Reklama

Z dotychczasowych ustaleń wynika, że do wypadku Jarosława Wałęsy doszło, gdy stojąca na poboczu toyota rav4 włączała się do ruchu. Wtedy nastąpiło zderzenie z jadącym drogą motocyklem honda, kierowanym przez Jarosława Wałęsę. Wcześniej toyota zatrzymała się na poboczu w pobliżu stojącego tam samochodu ciężarowego, który uległ awarii. Jak ustalono tuż po wypadku, kierowca toyoty był trzeźwy.

Po udzieleniu pierwszej pomocy Jarosław Wałęsa w stanie bardzo ciężkim został przetransportowany śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do Szpitala Wojewódzkiego w Płocku i jeszcze tego samego dnia wieczorem, także śmigłowcem, do warszawskiego szpitala przy ul. Szaserów. W wypadku doznał wielu złamań, m.in.: kości udowych, miednicy, kości przedramion, uszkodzony został też kręgosłup.

W połowie września lekarze z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie poinformowali, że zakończyli wszystkie planowane operacje Jarosława Wałęsy - w sumie było ich 17. Podali wtedy, że Jarosław Wałęsa będzie przygotowywany do rehabilitacji - według przewidywań będzie ona długotrwała, w warunkach szpitalnych kilka tygodni, a następnie poza szpitalem.