Sędzia Igor Tuleya zakończył prace nad pierwszym dokumentem ale ponieważ poczta jest rozwożona rano, dziś nie może ono zostać wysłane - przyznała rzeczniczka sądu sędzia Maja Smoderek. Dodała poza tym, że zawiadomienie składa się z dwóch części. Pierwsza dotyczy tego, na czym zadaniem sądu polega podejrzenie popełnienia przestępstwa. Druga to załączniki, które stanowią kserokopię materiałów z akt sprawy.
W sumie zawiadomienie dotyczy pięciu świadków.
Drugie zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez agentów CBA jest opracowywane i nie wiadomo kiedy zostanie wysłane.
Sędzia Tuleya krytykował działania agentów CBA w sprawie znanego kardiochirurga Mirosława G., w tym nocne przesłuchiwania. Podkreślał, że budzą one skojarzenia z metodami lat największego stalinizmu. To te słowa wywołały największe oburzenie polityków prawicy. Solidarna Polska zawiadomiła prokuratora generalnego o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez sędziego Tuleyę.
Szef SP Zbigniew Ziobro zapowiedział też, że jego klub złoży wniosek o wszczęcie postępowanie dyscyplinarne wobec sędziego.
Komentarze(193)
Pokaż:
Rozprawa Sądu Najwyższego odbywała się w trybie tajnym, bez udziału oskarżonego, na podstawie dokumentów rozprawy niższej instancji.
Andrejew, podobnie jak i pozostali dwaj sędziowie, nie podważył zebranych w śledztwie rzekomych dowodów winy generała, wymuszonych torturami w śledztwie na innych oficerach AK i uznał wyrok kary śmierci. wydany przez Sąd Wojewódzki za właściwy. Przez lata jego rola w tej zbrodni sądowej nie była szerzej znana i wyszła na jaw - dopiero w kwietniu 1989.
Razem z Jerzym Sawickim i Leszkiem Lernellem, Andrejew był współautorem najważniejszego w okresie stalinizacji Polski podręcznika "Prawo karne Polski Ludowej"(1954).
Od 1964 profesor nauk prawnych. Wykładowca i pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego oraz Instytutu Nauk Prawnych PAN. Dyrektor tego instytutu. Autor kilkudziesięciu prac naukowych, dotyczących pojęcia przestępstwa, jego ustawowych znamion oraz prac z dziedziny prawa porównawczego. Zajmował się m.in. pojęciem przestępstwa w różnych krajach m.in. w krajach Czarnej Afryki i krajach obozu socjalistycznego. . Współautor projektu Kodeksu karnego z 1969.
Organizator studiów zaocznych prawa na Uniwersytecie Warszawskim, wieloletni prodziekan Wydziału Prawa.
Członek Międzynarodowego Stowarzyszenia Prawa Karnego AIDP, Przewodniczący sekcji polskiej Stowarzyszenia, do którego publikacji m.in. pisywał artykuły o etyce (STRASZNE to!) w wymiarze sprawiedliwości. Honorowy wiceprezydent tego Stowarzyszenia, pozbawiony tego tytułu w 1989, na wniosek delegacji polskiej na Walnym zgromadzeniu AIDP, po ujawnieniu jego udziału w sprawie gen. Fieldorfa. Został też wykluczony z Rady Naukowej Instytutu Prawa Karnego.
W 1988 Uniwersytet Warszawski opublikował XVI tom Studia Iuridica, dla uczczenia pracy naukowej Igora Andrejewa. Do uczniów Andrejewa należeli Lech Falandysz i Lech Gardocki.