Tylko 23 procent badanych uważa, że sytuacja w Polsce zmierza w dobrym kierunku. W styczniu zmniejszyła się grupa respondentów rozczarowanych przemianami zachodzącymi w kraju. Taki pogląd podziela obecnie 60 procent badanych, o 3 punkty procentowe mniej niż w grudniu.

Reklama

Pozytywnej ocenie sytuacji w kraju sprzyja lepsze wykształcenie, życie w większej miejscowości, korzystna sytuacja materialna oraz popieranie partii rządzącej. Zadowolenie z sytuacji w Polsce deklaruje 60 procent zwolenników PO. W pozostałych elektoratach dominuje rozczarowanie kierunkiem zmian. Największy wskaźnik -84 procent - to badani popierający PiS. Negatywnej oceny kondycji kraju dokonuje także największa część osób niemających sprecyzowanych preferencji partyjnych. To 52 procent ankietowanych.

Nie zmieniły się znacząco opinie na temat sytuacji gospodarczej Polski. W dalszym ciągu 41 procent ankietowanych wyraża się o niej negatywnie. Neutralne oceny wyraża 37 procent respondentów.

W ostatnim miesiącu przybyło osób usatysfakcjonowanych jakością życia swojej rodziny. Ten wskaźnik wzrósł o 6 punktów, do 45 procent. W takim samym stopniu zmniejszył się odsetek opinii ambiwalentnych do 42 procent. Styczniowe oceny należą do najlepszych w ostatnich miesiącach.

Mimo niewielkiej poprawy prognoz rozwoju sytuacji w kraju, jedynie 12 procent ankietowanych wierzy w jej polepszenie. W ciągu ostatniego miesiąca ten wskaźnik wzrósł o 3 punkty. Dwie piąte badanych sądzi, że sytuacja w Polsce w najbliższym roku się pogorszy i tyle samo nie spodziewa się żadnych zmian.

Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia” przeprowadzono w dniach 3-9 stycznia 2013 roku na liczącej 1227 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.