Awantura w Polskiej Radzie Chrześcijan i Żydów o księdza Lemańskiego. Z kierownictwa Rady odeszły trzy osoby w proteście przeciwko listowi poparcia w sprawie proboszcza z Jasienicy - dowiedziała się Katolicka Agencja Informacyjna.

Reklama

Ze swojego członkostwa w Radzie zrezygnował jej współprzewodniczący augustianin o. Wiesław Dawidowski. Jego rezygnacja nastąpiła już w piątek. Dzień później zrezygnowała także Barbara Sułek-Kowalska, członek zarządu. Jak dowiaduje się KAI powodem tych rezygnacji jest oświadczenie PRChiŻ popierające ks. Wojciecha Lemańskiego, które - wczoraj wieczorem - podpisał tylko Stanisław Krajewski, współprzewodniczący ze strony żydowskiej. Z członkostwa w Radzie zrezygnował także jeden z jej członków ks. Henryk Romanik z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

W oświadczeniu PRChiŻ czytamy, że ksiądz Wojciech Lemański jest ważnym i aktywnym członkiem Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, człowiekiem o wyjątkowych dokonaniach w dziele kultywowania pamięci o dawniejszej obecności Żydów i o tragedii wojennej Zagłady. Od lat organizuje modlitwy na terenie obozu śmierci w Treblince. Długo działał bez rozgłosu, motywowany czystymi intencjami. Włącza się w dialog katolicko-żydowski, okazując otwartość a zarazem podkreślając swoje utożsamienie z Kościołem katolickim. Cieszymy się, że jest wśród nas, jesteśmy mu wdzięczni za jego aktywność i uważamy, że jej docenienie jest dobre dla Kościoła, Żydów, całej Polski.

Polska Rada Chrześcijan i Żydów powstała w 1989 r. Jej celem jest przełamywanie stereotypów, bliższe wzajemnego poznanie, wypracowanie współczesnych form dialogu m.in. poprzez wspólne inicjatywy historyczno - artystyczne oraz międzyreligijne.