Poprzednio też borykaliśmy się z problemem zanieczyszczeń surowców innymi odpadami, ale teraz sięga to 50 procent masy wszystkich śmieci. To dwukrotnie więcej niż dwa miesiące wcześniej - tłumaczy Artur Bogacki, prezes zarządu spółki Sita-Jantar w Szczecinie, która obsługuje wywóz śmieci.
Wcześniej selektywną zbiórkę prowadziły osoby, które chciały, które były świadome tego co robią. Nikt ich do tego nie zmuszał, czuły taką potrzebę. A w tej chwili działa casus przymusu ekonomicznego, związanego z różnicą w opłatach za gospodarowanie odpadami, jeżeli deklaruje się segregację i tak naprawdę wielu nie rozumie czego ta zbiórka selektywna powinna dotyczyć - mówi Artur Bogacki.
Szczeciński magistrat zapowiada zmożoną kampanię informacyjną, by mieszkańcy miasta nie mieli problemów z segregacją odpadami, zapewnia Paweł Adamczyk z Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta w Szczecinie: Pierwsze działania będą jeszcze na przełomie września i października. Wtedy będziemy chcieli ponownie dotrzeć do właścicieli nieruchomości. Również w okresie jesiennym i zimowym, będziemy kierować się do szkół. Tam poprzez spotkania z dziećmi i młodzieżą informować.
W Szczecinie segregację odpadów zadeklarowało prawie 90 procent mieszkańców.
Komentarze (10)
Pokaż:
NajnowszePopularneNajstarszenie wszyscy posiadają gaz do ogrzewania w centralnym prawda? Zbliża się zima i temat jest nieuchronny. Odbiorca, który wygrał przetarg na odbiór nieczystości stałych czy nie powinien odbierać także i popiołu? No a jednak tak nie jest!:-( Czy wywożenie popiołu do punktów odbioru własnym osobowym samochodem na siedzeniu czy w kufrze w worku, dziś w 21 wieku nie jest kompromitujące?
Czyżby firmy w Polsce (mazowieckie) wywalczyły (załatwiły) sobie u prezydentów, wójtów, etc. przywilej nie odbierania popiołu od właścicieli posesji? Przykład: sąsiad ma auto dostawcze, ale płacąc sąsiadowi za wywiezienie popiołu sąsiad osiąga przychód, który powinien opodatkować, no a na lewo co by powiedział Urząd Skarbowy? Kto się stara o pozwolenie na budowę stacji paliw jest zobowiązany także do parkingu dla ciężarówek, taki jest obowiązek i zapis w ustawie. Dogadać się z kierowcami odbierającymi odpady "po cichu", działamy na szkodę firmy odbierającej (śmieci) odpady stałe, zatem jakie jest rozwiązanie prawne w innych lokalizacjach kraju z popiołem (mazowieckie) w kwestii pozbycia się popiołu z posesji?
Jaki rząd, taka ustawa!