Episkopat w Polsce walczy z problemem pedofilii. W ubiegłym tygodniu przyjął dokument o zasadach zapobiegania tego typu nadużyciom w środowisku kościelnym. Dzięki niemu duchowni, siostry zakonne a także osoby świeckie będą uczestniczyli w warsztatach. Nauczą się jak zwalczać nadużycia seksualne wobec dzieci, a także w jaki sposób pomagać już pokrzywdzonym.

Reklama

>>>"Kościół jak opóźnione dziecko: cieszymy się, że zawiązało buciki

To jeden z najbardziej nowoczesnych programów szkoleniowych - objaśnia arcybiskup Andrzej Dzięga, przewodniczący Rady Prawnej Konferencji Episkopatu Polski. Chodzi o szkolenie prawnicze, psychologiczne, trochę kulturowe. Będzie też pedagogika i psychologia dziecka. Nauczenie się jak dziecko może odbierać pewne słowa, pewne zachowania. Docelowo ma obejmować wszystkich, także świeckich, którzy w jakikolwiek sposób będą przez kościół kierowani do duszpasterskiej obecności przy dzieciach i młodzieży - mówi Dzięga.

>>>Gwiazdy oburzone słowami arcybiskupa Michalika

Nazwanie grzechu, wyjaśnienie faktów i wyciągnięcie konsekwencji - tak metropolita szczecińsko-kamieński określa działania, jakimi ma się zająć kościół w walce z pedofilią. Arcybiskup Andrzej Dzięga liczy też, że łatwiej będzie pomóc osobom pokrzywdzonym, dzięki większej współpracy z rodziną i psychologami. W przeciągu ostatnich 10 lat zapadło 27 wyroków skazujących o pedofilię wśród księży. W 2012 roku było 600 orzeczeń w tej sprawie w całej Polsce, 3 wyroki dotyczyły duchownych.

Reklama