Seniorzy brali udział w prezentacji kulinarnej, która zakończyła się podpisaniem przez nich umowy pieczętującej zakup bardzo drogich garnków.

Reklama

Teraz mają trudności ze zwrotem zakupionego towaru - tłumaczy Longina Kaczmarek, rzecznik praw konsumenta w Urzędzie Miejskim w Szczecinie:

Firma uniemożliwia tym ludziom odstąpienie od umowy w terminie 10 dni, do czego każdy konsument ma prawo. Jeżeli umowa została zawarta poza lokalem przedsiębiorstwa, to zgodnie z Ustawą z 2 marca 2000 roku od takiej umowy można odstąpić. Oczywiście trzeba to zrobić na piśmie, skutecznie, w terminie 10 dni.

Klienci mają również wątpliwości co do samej jakości sprzedawanych garnków i patelni. Zakupiony sprzęt, mimo zapewnień sprzedających, nie był produkcji niemieckiej. Firma posługuje się także rekomendacją rektor nie publicznej szkoły, która od dwóch lat tam nie pracuje.

Wprowadzanie konsumentów w błąd oraz wykorzystywanie sytuacji, w której nie są oni zdolni właściwie ocenić oferty jest zakazane przez kodeks karny. Za takie postępowanie grozi osiem lat więzienia.
Pierwsza rozprawa przed Sądem Rejonowym w Szczecinie 1 kwietnia.