Reklama

Rzecznik Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych ppłk Artur Goławski powiedział IAR, że nie potwierdza ani nie zaprzecza doniesieniom o "raptorach" w Polsce. Podobnie skomentował nieoficjalną informację, że amerykańskie maszyny będą stacjonować w Polsce. Sprawy nie komentuje też Ministerstwo Obrony Narodowej.

Samoloty F-22 mają pojawić się w bazie lotniczej w Łasku w najbliższy poniedziałek. Do tej pory poza Stanami Zjednoczonymi F-22 stacjonowały w bazach w Japonii i Korei Południowej. W Europie Środkowej pojawią się po raz pierwszy.

Sekretarz amerykańskich sił powietrznych Deborah James powiedziała we wtorek, że rozlokowanie myśliwców F-22 jest odpowiedzią na postulaty amerykańskich dowódców w Europie. Nie ujawniła gdzie i kiedy samoloty te zostaną rozmieszczone i jak wiele ich będzie. Nie kryła jednak, że wysłanie F-22 do Europy ma związek z działaniami Moskwy.

F-22 Raptor to jednoosobowy myśliwiec taktyczny trudny do wykrycia przez radary. Do służby wszedł w 2005 roku. Wysokie koszty produkcji oraz brak wyraźnego przeznaczenia F-22 doprowadziły do zakończenia jego produkcji. W tej chwili Amerykanie dysponują 187 Raptorami.