Sąd wyznaczył kaucję w wysokości 75,7 mln hrywien (1,9 mln dolarów), po wpłaceniu której Solski będzie mógł wyjść z aresztu.

Sędzia Wysokiego Sądu Antykorupcyjnego przychylił się w piątek do wniosku Specjalistycznej Prokuratury Antykorupcyjnej i zastosował wobec Solskiego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 60 dni, do 24 czerwca, w ramach postępowania przygotowawczego.

Reklama

Podczas czwartkowego przesłuchania prokurator Specjalistycznej Prokuratury Antykorupcyjnej zwrócił się do sądu o tymczasowe aresztowanie Solskiego argumentując, że istnieje ryzyko utrudniania przez niego śledztwa, wpływania na świadków oraz ukrywania się przed śledztwem.

Solski wielokrotnie przekraczał granicę

Zdaniem prokuratury "waga przestępstwa" jest powodem do ograniczenia wolności osoby oskarżonej o takie przestępstwo. Ponadto Solski wielokrotnie przekraczał granicę w czasie stanu wojennego. Jak wyjaśnił później jego adwokat, wszystkie przekroczenia granicy były spowodowane podróżą służbową, a jedno - oficjalnie uzgodnionym urlopem.

Prokuratorzy poinformowali w czwartek, że w przypadku udowodnienia winy grozi Solskiemu do 12 lat pozbawienia wolności.

Przewodniczący parlamentu Ukrainy Rusłan Stefanczuk powiadomił, że podejrzany w sprawie korupcyjnej Solski podał się do dymisji i jego wniosek będzie głosowany w najbliższym czasie.

Reklama

Nielegalne grunty

Narodowe Biuro Antykorupcyjne Ukrainy (NABU) we wtorek poinformowało, że Solski jest podejrzany o nielegalne wejście w posiadanie ziemi wartej 291 mln hrywien (około 7 mln dolarów). Ponadto miał on usiłować nielegalnie przejąć ziemię o wartości 190 mln hrywien (około 4 mln dolarów).

Solski odrzucił te zarzuty. Oznajmił, że wydarzenia wymienione przez NABU miały miejsce w latach 2017-2018, gdy był adwokatem i nie pełnił funkcji ministra.