Z kolei w południowej części Dolnego Śląska może spaść lokalnie nawet do 60 litrów wody na metr kwadratowy.

Reklama

Ostrzeżenia przed silnym wiatrem obowiązują do późnych godzin wieczornych i nocnych dla województw: dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego.

Bożena Wysocka z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa przypomina o podstawowych zasadach postępowania podczas wichur. Przede wszystkim usunąć luźne przedmioty, które mogłyby zostać porwane przez wiatr. Kierowcy nie powinni parkować pod drzewami, nie można też szukać pod nimi schronienia, gdyż spadające konary mogą być bardzo niebezpieczne.

Silnym podmuchom wiatru będzie towarzyszyć intensywny deszcz, szczególnie na obszarze południowych powiatów Dolnego Śląska. W związku z tymi opadami mogą lokalnie zostać przekroczone stany ostrzegawcze w zlewniach górnej Nysy Łużyckiej, Bystrzycy, Kwisy, Kaczawy i górnego Bobru - dodaje w rozmowie z IAR Bożena Wysocka.

W nocy w województwach południowych zachmurzenie całkowite i opady deszczu, okresami o umiarkowanym natężeniu. Miejscami może spaść do 15 litrów wody na metr kwadratowy, a na Przedgórzu Sudeckim nawet do 20 litrów.