Dziennik Gazeta Prawana logo

Ruszył proces byłych funkcjonariuszy SB oskarżonych o próbę otrucia Anny Walentynowicz

18 grudnia 2015, 11:52
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Funkcjonariusze SB na ławie oskarżonych
Funkcjonariusze SB na ławie oskarżonych/PAP
Przed radomskim sądem ruszył proces trzech byłych funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa, oskarżonych o próbę otrucia działaczki opozycji- Anny Walentynowicz. Żaden z nich nie przyznaje się do winy.

Instytut Pamięci Narodowej rozpoczął badanie sprawy 14 lat temu. Do dziś zgromadzono ponad 100 tomów akt. Wszystko po to, by dziś prokurator Mariusz Rębacz mógł oskarżyć mężczyzn o to, że przeszło 30 lat temu podjęli działania zmierzające do podania Annie Walentynowicz środka farmakologicznego. Furosemid, który w małej dawce mógł spowodować niebezpieczne odwodnienie organizmu, a w dużej - zatrucie, a nawet doprowadzić do śmierci. IPN uznał czyn pracowników organów bezpieczeństwa za zbrodnię przeciwko ludzkości.

Syn opozycjonistki, który jest oskarżycielem posiłkowym, oczekuje sprawiedliwego wyroku. Mówił dziś w sądzie, że jego matka dowiedziała się o całej sprawie dopiero w latach 90- tych. Niechętnie o tym rozmawiała, bo zamieszana w nią była jej bliska koleżanka, również działaczka "Solidarności", zarejestrowana w aktach SB jako TW "Karol".

Oskarżeni nie przyznają się do winy. Ich zdaniem, inwigilowano przeciwników politycznych, ale nikt nie zamierzał robić im krzywdy.

Byłym funkcjonariuszom SB grozi do pięciu lat więzienia.

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło IAR
Zapisz się na newsletter
Najważniejsze wydarzenia polityczne i społeczne, istotne wiadomości kulturalne, najlepsza rozrywka, pomocne porady i najświeższa prognoza pogody. To wszystko i wiele więcej znajdziesz w newsletterze Dziennik.pl. Trzymamy rękę na pulsie Polski i świata. Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj