Postanowienie NSA w tej sprawie jest prawomocne - poinformował PAP mec. Krzysztof Wąsowski, który w sprawie reprezentował Prezesa Rady Ministrów. Jak dodał NSA wydał orzeczenie w tej sprawie we wtorek.
Skargę na nieopublikowanie przez premier Beatę Szydło wyroku TK z 9 marca zeszłego roku złożyła w czerwcu 2016 r. Partia Razem.
W sierpniu 2016 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odrzucił tę skargę - uznał, iż nie jest ona dopuszczalna.
Według WSA czynności kontrolowane przez sąd administracyjny powinny być podejmowane wyłącznie w sprawach indywidualnych, zaś czynność opublikowania wyroku TK taką nie była, tzn. kwestia nieopublikowania wyroku nie dotyczyła bezpośrednio Partii Razem.
Ponadto - zdaniem WSA - nie można było także przyjąć, że publikacja wyroku TK jest działalnością z zakresu administracji publicznej, więc sprawa w związku z tym w ogóle nie podległa sądom administracyjnym.
Mec. Wąsowski powiedział, że w uzasadnieniu NSA nie podzielił poglądu WSA i uznał, że w sprawie chodziło o działanie z zakresu administracji publicznej - więc teoretycznie sprawa mogłaby podlegać sądom administracyjnym. Rozstrzygające dla oddalenia skargi kasacyjnej było jednak uznanie przez NSA argumentu WSA o tym, że bezczynność organu może "odnosić się tylko do konkretnego adresata w konkretnej indywidualnej sprawie", czyli np. skargi jakiejś partii na decyzję bezpośrednio jej dotyczącą, czyli np. odmowę zgromadzenia.
W lutym Prokuratura Okręgowa Warszawa–Praga umorzyła śledztwo ws. niedopełnienia od 9 marca 2016 r. do 10 lutego 2017 r. obowiązków służbowych przez funkcjonariuszy publicznych: prezesa Rady Ministrów, ministra-członka Rady Ministrów oraz prezesa i pracowników Rządowego Centrum Legislacji, poprzez zaniechanie niezwłocznej publikacji orzeczeń TK - m.in. z 9 marca 2016 r.
Prokuratura uznała wtedy, że zaniechanie publikacji orzeczeń "było działaniem podyktowanym ochroną interesu publicznego, wyrażającym się w niedopuszczeniu do wprowadzenia do obrotu prawnego rozstrzygnięć sprzecznych z obowiązującym porządkiem prawnym".