Masowy odstrzał dzików. Naukowiec: Polowania mogą przyczynić się do rozprzestrzeniania się ASF

| Aktualizacja:

"Zwiększona ruchliwość dzików w okresie intensywnych polowań może przyczynić się do częstszych kontaktów między watahami i wzrostu ryzyka rozprzestrzeniania się ASF. A trzeba wiedzieć, że dziki mogą pokonywać duże odległości - pozbawione dotychczasowych areałów przemieszczają się na kilkanaście kilometrów, nawet do 100 km" - mówi w rozmowie z dziennik.pl dr Robert Maślak z Instytutu Biologii Środowiskowej Uniwersytetu Wrocławskiego. "W 2014 roku opisano przypadek pokonania przez lochę z młodymi dystansu blisko 500 km". 

wróć do artykułu
  • ~a n t y p a c a n
    (2019-01-13 17:01)
    Mierzei przekopać nie możemy, lasu z kornikami wykarczować nie możemy, dzików odstrzelić nie możemy, węgla spalać nie możemy, ... A inni wszystko to mogą z nawiązką! Ktoś więc tu chyba mocno kręci. Tylko po co?
  • ~===
    (2019-01-13 15:42)
    Ustawic barierki i niech DZIKI ida na nowogrodzka!!!
  • ~Obserwer
    (2019-01-13 10:29)
    No to już wiemy kto odpowiada za roztrzestrzenianie się wirusa ASF - MYŚLIWI!!! Najpierw, gdy zasrzelą dzika - skażona krew rozlewa się na wielkiej powierzchi, oczywiście najpierw pies myśliwego rozrywa zwierzynę taplając się od nóg po uszy w skażonej krwi, później gdy martwego dzika wleką do samochodu - skażają lejącą się krwią ogromny obszar, następnie przewożąc martwe zwierzęta krew kapie z samochodu na ziemię przez wiele kilometrów, zatem skażone mamy kolejne obszary. Na domiar złego martwe i chore zwierzęta zwykle przewożone są na obsary nie zajęte przez ASF, czym doprowadzają do przenoszenia się wirusa w nowe rejony. Jak by tego było mało, podczas polować psy myśliwych rozszarpują swoje ofiary, paprają sobie łapy i pyski w skażonej krwi. Później te ubabrane w krwi psy wsiadają do samochodów z myśliwymi - równie ubabranymi w skażonej krwi, brudzą samochód skażoną krwią i tak sobie jadą do obszarów jeszcze nie zajętych przez ASF. Czyli myśliwy ubabrany skażoną krwią od butów aż po czapkę, razem ze swoim ubabrabym po uszy krwią psem, wraca swoim ubabranym krwią samochodem do domu. Tam zapewne w tych ubabranych krwią butach, spodniach i kurtce, z ubabranym po uszy krwią psem, wchodzą sobie do swojej nie skażonej jeszcze ASF obory i mamy po temacie!!! A nawet, jeśli myśliwy nie ma gospodarstwa rolnego, to na pewno ma kolegę, który takie gospodarstwo posiada i jadąc do niego swoim wypasionym - ubabranym skażoną krwią samochodem zakaża mu gospodarstwo! Tak więc drodzy rolnicy, to nie dziki są wam winne, to nie one wchodzą do Waszych stajni - to MYŚLIWI, którzy na swoich ubraniach, butach i samochodach wnoszą wam do obory wirusa!!!
  • ~www
    (2019-01-13 03:52)
    Od lat wiadomo, że: "Ein hudered Doktoren und Vaterland du bist verloren"!
  • ~Jasiek zza lasu
    (2019-01-12 16:59)
    Ludzie. Brak odstrzału źle, jest odstrzał jeszcze gorzej. Dzików jest mnóstwo, wszędzie...wiem, że są miłe, ale ludzie giną na drogach kiedy taki zwierz wychodzi nocą na drogę.... Jest ich zbyt dużo i trzeba coś z tym zrobić. Setki tysięcy **** ginie w ubojniach i to nie stanowi problemu, ale DZIK.... o nie przecież szkoda.... Sorki, ale odstrzał uważam za zasadny bo populacja jest zwyczajnie zbyt duża o tyle.
  • ~kacaff, byłu piłkarz Huraganu Klewki, anahoreta
    (2019-01-12 15:40)
    Myśliwi! Nie psujcie powietrza w lasach. Nie wydalajcie gazów grubojelitowych. Pamiętajcie o czystości powietrza. Nie twórzcie smogu!
  • ~orks
    (2019-01-12 15:03)
    Gdy czytam o planach wymordowania wielu tysięcy żywych istnień (dzików) , zastanawiam się czy władze PIS mają świadomość jaką krzywde wyrzadzają nie tylko naturze , ale również wszystkim Polakom , którym bliskie są idee prawicy i do tej pory często im było z PIS-em "po drodze" (nie koniecznie chodzi o klerykalizm)...A moze dewianci wydający rozkaz masakry pokazują właśnie swoje prawdziwe , czerwone (nie tylko od alkoholu) oblicze...
  • ~qwertty
    (2019-01-12 14:44)
    Kiedyś Chińczycy wpadli na taki sam genialny pomysł żeby wybić wszystkie wróble bo wydziobują zboże i skończyło się jak zawsze klęską głodu
  • ~Wolność Myślenia i Głosowania
    (2019-01-12 14:24)
    Nie głosujcie na PIS tak jak i nie głosujcie na PO. Są inne partie i inne mają poglądy. Nie dajcie sobie wmówić, że są tylko PIS i PO, odsuńcie ich swoimi głosami!
  • ~ccylia
    (2019-01-12 13:59)
    Błąd w tytule. To PiS jest dziki i zły.
  • ~ kolega
    (2019-01-12 12:37)
    kundle ujadają. Pasowało by aby rolnicy wybijali ****** a mięso sprowadzali od niemiec i POzostałych życzliwych.A może zaPOlować na ujadające ****** a dziki POzostawić.
  • ~POst KOmuna do de
    (2019-01-12 11:38)
    Niestety w Polsce jest mnóstwo "naukowców", którzy tylko mącą.
  • ~Do ludzi
    (2019-01-12 10:50)
    Sa tacy co lubia strzelac,juz dlugo sobie nie postrzelali.
  • ~tttt.
    (2019-01-12 08:11)
    Nad czym tu debatowac? UE zaakceptowala odstrzal i PO nie ma nic do POwiedzenia.Won!!!
  • ~Piotr
    (2019-01-12 04:30)
    Właśnie patrzę na konkurencyjnym portalu w jakich miejscowościach pojawiły się ogłoszenia o polowaniach i wiecie gdzie?! Nie przy żadnej linii demarkacyjnej, co byłoby w miarę sensowne i co zaleciła KE, tylko w Zachodniej Polsce!!! Nie wiem kto zarządza tym krajem, ale wydaje się, że obecnie NIKT!!! Zobaczymy teraz jak działa "państwo prawa" pod rządami "Prawa i Sprawiedliwości". Myśliwi, którzy złamią prawo polując w innych strafach niż wyznaczone, trafią do "paki" czy nie trafią?!
  • ~och
    (2019-01-12 00:21)
    Jakie śliczne dzikie ******** mordki. Na pewno wyborcy Platformy.
  • ~z
    (2019-01-11 22:45)
    Wreszcie ktos doszedl do ostatecznego wniosku- nigdy nie uda sie wybic dzikow bo nastepne rowniez zarazone ASF beda przychodzily z Ukrainy i Bialorusi. A zatem pomysl z plotem poprzedniego ministra rolnictwa moglby rozwiazac problem. I na tymze problemie powinnismy sie skupic.
  • ~tulismanore
    (2019-01-11 22:29)
    A lisy to ....? jeden mi zaszedl szczegolnire za skore.
  • ~takaprawda
    (2019-01-11 22:21)
    Co wy z tymi protestami. We Francji, na poludniu za odstrzal dzika nawet gmina placi. Gdybyscie widzieli co potrafia zrobic z krzewami winogron ? Na zachodzie dziki sa nazywane szczurami lesnymi i tak sa traktowane. U nas protestuja ludzie z miast i to tez nie ci ,ktorym dziki niszcza auta i trawniki przed blokiem. Dobrze jest byc milosnikiem dzikow kiedy nie ma sie z nimi do czynienia
  • ~tttt.
    (2019-01-11 21:22)
    ASF to jest w PO-KO.