W 1989 r. było ich grubo ponad półtora tysiąca... Co się stało z kinami w Polsce? [#30LatWolności]

| Aktualizacja:

O ile w 1989 roku było ich grubo ponad półtora tysiąca, o tyle teraz w całej Polsce jest ich nie więcej niż 500. Żaden sektor nie przeszedł większej rewolucji w ostatnich 30 latach. O czym dokładnie mowa? O kinach w Polsce.

wróć do artykułu
  • ~max fox
    (2019-05-09 16:48)
    W Słupsku w byłym kinie Milenium jest Biedronka za poprzedniej władzy PO-SLD! Potem mieliśmy nieudacznika Biedronia jako najgorszego w historii miasta prezydenta grodu nad Słupia! Teraz ten szef LGBT nabiera ludzi na Wiosnę!
  • ~Norymberdzki
    (2019-05-09 17:15)
    Kiedyś były magnetowidy i VHS, były budki z telefonami i automaty wrzutowe, teraz powoli zaczną zanikać CD i DVD, bo tak dyktuje postęp technologiczny. Nic na to nie poradzimy.
  • ~Kinoman
    (2019-05-09 18:26)
    Artykuł pomija wiele faktów. Tuż po 89 roku nie tylko kasety wyparły kino, ale przede wszystkim masowe bezrobocie i wynikająca zeń bieda. Obecnie na wsiach powodem są nie tylko technologiczne możliwości oglądania filmów w domu, ale też, a może przede wszystkim, wykluczenie. Nie ma transportu publicznego, wielu ludzi nie może dojechać do lekarza, a cóż dopiero do kina. Autor pominął też kwestię zachowania i szerzącego się braku kultury. Dla kulturalnego, inteligentnego człowieka siedzenie w śmierdzącym popkornem kinie wśród niekulturalnych zachowań niewychowanych widzów jest wątpliwą przyjemnością. Kina powinny z całą stanowczością wymuszać standardy kulturalnego zachowania.
  • ~[ ╲╱]♏[├─┤]
    (2019-05-09 19:07)
    Kina przegrały z koncernami medialnymi (sieci kin należące do ITI i do Agory) - taka prawda - pookrągłostołowa Polska preferowała zagraniczne koncerny wspierane pieniędzmi podatników...
  • ~Już po festiwalu...
    (2019-05-09 19:09)
    Albo lidl albo biedronka....
  • ~head
    (2019-05-09 20:54)
    Za socjalizmu kino było najtańszą przyjemnoscią. Czasem seans kosztował grosze zwlaszcza w kinach niższej kategorii. Po transformacji ludzie zbiednieli a pójście do kina stało się dla niektórych rodzin drogie albo bardzo drogie.
  • ~Robol
    (2019-05-10 00:10)
    W Zdunskjej Woli były dwa kina, Hel i Tkacz. Oby dwa kina zlikwidowano na początku lat 90tych. Przez około 15 lat w mieście 45000 ludzi nie było kina. Dopiero po 2015 roku miasto zapłaciło za budowę nowego kina, z unijnym wsparciem oczywiście, i teraz mamy kino ratusz.
  • ~projektor
    (2019-05-10 08:04)
    Na warszawskiej Ochocie były 3 kina, z czego 2 typu prowincjonalnego i jedno "miastowe" kino "Ochota", które zlikwidowano by powstał tam "Och Teatr" niejakiej Jandy Krystyny aktorki, która wyróżnia się tym, że wszystkie role od zawsze gra tak samo. Oczywiście repertuar "Och Teatru" jest zaangażowany postępowo i utrwala oraz wzmacnia postępowość u postępowej publiczności, dzięki czemu teatr jest hojnie dotowany przez postępowych sponsorów. Nie muszę chyba dodawać, że większość głównych ról kobiecych gra aktorka Janda Krystyna... rzecz jasna zawsze tak samo.
  • ~Z PIS
    (2019-05-10 11:03)
    BIEDA I UBÓSTWO ZAMKNĘŁA.
  • ~aaaa
    (2019-05-10 12:28)
    Bardzo się zmienił w międzyczasie nasz świat. Bilety do kin sporo kosztują, w sumie nawet bardzo dużo, a za połowę ceny jednego biletu można mieć miesięczną subskrypcję na nielimitowaną liczbę filmów, które może oglądać niezależnie 5 osób, do tego nie trzeba nigdzie jeździć. Ekrany w domach coraz większe. Do kina to raczej na jakiś wyjątkowy film, albo 3D. Małe kina albo staną się klubami dla pasjonatów kina, albo znikną. Zostaną duże oferujące rzeczywiście wyjątkowe wrażenia przy oglądaniu.
  • ~Polityka.
    (2019-05-10 15:43)
    Kroniki filmowe miały charakter polityczny.
  • ~Maxi
    (2019-05-13 05:24)
    ale po co wydawac kase,gdy wszystko masz na telewizorze,tablecie ,smartfonie,mozesz sobie z rzutnika puscic na sciane i nie siedzisz wśród gadających kretynow i w smrodzie kukurydzy ??

Może zainteresować Cię też: