Organizowany w Częstochowie po raz drugi Marsz Równości ma przejść przez centrum miasta. Początek zaplanowano o 14.00 w alei Sienkiewicza, przy granicy terenów miejskich z tymi należącymi do klasztoru ojców paulinów na Jasnej Górze.

Reklama

Manifestanci, których liczbę organizatorzy oszacowali na około tysiąca osób, mają przejść ulicami Pułaskiego i Sobieskiego, alejami Wolności i Najświętszej Maryi Panny, przed plac Biegańskiego, i dalej znów alejami NMP i Sienkiewicza.

"Wyruszymy, aby głosić i rozpowszechniać miłość, równość, akceptację, solidarność oraz antyfaszyzm na terenie całej Częstochowy. Ponieważ to już druga edycja, tym razem przejdziemy pod hasłem . Gwarantujemy, że w tym roku będziemy maszerować jeszcze dłużej, zapewnimy miastu jeszcze większą dawką energii, a sami będziemy bawić się jeszcze lepiej" – napisali na portalu społecznościowym organizatorzy wydarzenia ze stowarzyszenia "Tęczowa Częstochowa".

- Do Urzędu Miasta Częstochowy przyszło zgłoszenie zgromadzenia o takiej nazwie z podaniem czasu, miejsca, trasy przemarszu i wskazaniem organizatora wydarzenia. Później zgłoszono w tym terminie także inne zgromadzenia, ale z uwagi na kolizję z Marszem Równości osoby je zgłaszające zostały powiadomione o potrzebie zmiany czasu i miejsca – poinformował w poniedziałek PAP rzecznik Urzędu Miasta Częstochowy Włodzimierz Tutaj.

Reklama

Z danych opublikowanych w Biuletynie Informacji Publicznej częstochowskiego magistratu wynika, że na 16 czerwca w Częstochowie zgłoszono w sumie kilkanaście zgromadzeń, m.in. na placu Daszyńskiego, placu Pamięci Narodowej, placu Rady Europy, w al. Najświętszej Marii Panny, al. Sienkiewicza, ulicach: Pułaskiego, Śląskiej, Nowowiejskiego, Szymanowskiego i bpa Bareły, w parku Staszica, w parku 3 Maja, przy skwerze Solidarności i skwerze Sokołów oraz przy OKF Iluzja.

- Intencją urzędu miasta – tak jak w ubiegłym roku – jest działanie zgodne z obowiązującym prawem oraz poszanowaniem dla konstytucyjnych praw i wolności obywateli. Zadaniem służb państwowych i miejskich, z którymi urząd miasta ściśle współpracuje, jest takie zabezpieczenie wydarzeń odbywających się 16 czerwca w Częstochowie, aby mogły one przebiegać w sposób niezakłócony, bezpieczny i autonomiczny – zapewnił rzecznik urzędu.

Reklama

Zaznaczył, że trasa Marszu Równości nie wkracza na teren znajdujący się pod opieką klasztoru na Jasnej Górze, gdzie odbywają się uroczystości religijne i zgromadzenia pielgrzymkowe.

- Nie zakładamy też, aby uczestnicy Marszu Równości czy uczestnicy pielgrzymki mieli zachowywać się wobec siebie w sposób konfrontacyjny. Liczymy na dojrzałość i odpowiedzialność organizatorów i uczestników wszystkich zaplanowanych zgromadzeń. Jednocześnie wierzymy, że dzięki współdziałaniu m.in. policji i straży miejskiej uda się odpowiednio je zabezpieczyć – dodał Włodzimierz Tutaj.

W niedzielę 16 czerwca na Jasnej Górze odbędą się m.in. uroczystości związane z 38. Pielgrzymką Apostolstwa Trzeźwości, a także Pielgrzymka Podwórkowych Kółek Różańcowych Radia Maryja – dziecięcego ruchu modlitewnego, zainicjowanego w Radiu Maryja i Telewizji Trwam przez niepełnosprawną Magdalenę (Madzię) Buczek. Głównym punktem tego wydarzenia będzie msza pod przewodnictwem częstochowskiego biskupa seniora Antoniego Długosza. 16 czerwca odbędzie się też comiesięczne czuwanie mieszkańców Wadowic w kaplicy Matki Bożej. Biuro prasowe Jasnej Góry nie skomentowało dotąd zapowiedzi Marszu Równości w Częstochowie.

Zgłoszone do urzędu miasta zgromadzenia zaplanowane są w różnym czasie, od godzin rannych do wieczornych. Będą zabezpieczane przez policję i monitorowane przez służby miejskie, które liczą na ich spokojny przebieg. Zaplanowane manifestacje – według obecnych informacji – nie powodują zmian w organizacji ruchu ani w trasach i rozkładach jazdy komunikacji miejskiej w śródmieściu, niewykluczone są jednak czasowe utrudnienia w centrum.

Pierwszy Marsz Równości przeszedł ulicami Częstochowy w lipcu ub. roku, w dniu dorocznej Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę. Jak informowała policja, w marszu uczestniczyło ok. 600 osób. Jego uczestnicy nieśli m.in. transparent z napisem "Tęczochowa" i wznosili hasła: "Częstochowa kolorowa", "Częstochowa jest tęczowa" oraz "Wolność, równość, tolerancja".

Kontrmanifestacja zgromadziła przed rokiem kilkadziesiąt osób, które siadały lub kładły się na ziemi, chcąc uniemożliwić przejście uczestnikom demonstracji. Policjanci musieli użyć siły, by usuwać ich z trasy marszu. Kontrmanifestanci wznosili okrzyki: "Zakaz pedałowania", "Policyjna pała broni dziś pedała" i "Bóg, honor, ojczyzna". Kilkadziesiąt osób zostało wylegitymowanych, a na uczestników kontrmanifestacji nałożono dwa mandaty za używanie wulgarnych słów. Jedna osoba została pouczona.