Zmienia się hierarchia wartości Polaków. Najbardziej widać to w przypadku pracy i kariery. Jeszcze osiem lat temu praca była bardzo ważna dla 77 proc. badanych, trzy lata temu dla 71 proc., teraz już tylko dla 58 proc. Tak wynika z porównania październikowego badania OBOP dla Centrum Myśli Jana Pawła II z sondażami CBOS - zauważa gazeta.

"Zmniejszenie znaczenia pracy dla Polaków to zapewne konsekwencja spadku bezrobocia" - mówi Barbara Fedyszak-Radziejowska, socjolog i członek zespołu badawczego Centrum.

"Wartość pracy rośnie, gdy jest jej mało, spada, gdy nie ma z nią kłopotów. Polacy zauważyli, że bezrobocie przestało być dotkliwym problemem" - dodaje.

Wzrosło znaczenie czasu wolnego. W opinii socjologa Grzegorza Makowskiego, dzieje się tak dlatego, iż Polacy są przepracowani. A ludzie coraz częściej chcą realizować się nie tylko przez pracę, ale też w życiu prywatnym - odnotowuje "Rz".

Polacy cenią też przyjaciół i znajomych. Dziesięć lat temu mówiło o tym zaledwie 26 proc. respondentów. Dziś - dwa razy więcej. "Na wzroście znaczenia tej wspólnoty nie traci rodzina, ważna dla 88 proc. badanych. Zajmuje ona najwyższe pozycje w hierarchii wartości Polaków" - zauważa dr Fedyszak-Radziejowska.

W ciągu ostatnich lat najbardziej na znaczeniu straciła pogoń za karierą. Jeszcze trzy lata temu była bardzo ważna dla 39 proc. badanych. Dziś - jedynie dla 18 proc.