Produkty regionalne to produkty wytwarzane tylko w niektórych regionach Unii Europejskiej. A ich nazwa i specyficzne metody produkcji są prawnie chronione. Dlatego bryndzę podhalańską można robić tylko właśnie na Podhalu.

Reklama

Podobnie jest z obwarzankiem. Ten z Krakowa jest zwinięty z dwóch lub trzech wałeczków ciasta spiralnie skręconych i obgotowanych w wodzie. Może być posypany solą, makiem lub sezamem. Kształty ma różne - raz jest to pierścień, raz owal, rzadziej regularne kółko. Każdy obwarzanek krakowski ma inny kształt, bo ciasto jest formowane ręcznie. Tylko krakowscy piekarze wiedzą, jak go dobrze zrobić.

Dlatego grupa piekarzy działających przy Jurajskiej Izbie Gospodarczej zgłosiła wniosek o rejestrację "obwarzanka krakowskiego". Wniosek już został wysłany do Brukseli. Jeśli zastrzeżeń do produktu nie zgłoszą inni członkowie Unii Europejskiej, to "obwarzanki krakowskie" będą mogły być wypiekane tylko na terenie Krakowa oraz powiatów krakowskiego i wielickiego.

Pierwsze wzmianki o wypieku obwarzanków na terenie Krakowa i okolic pochodzą z 1394 roku. Obecnie obwarzanki krakowskie są sprzedawane na terenie całego miasta z charakterystycznych oszklonych wózków.