Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował, że w wyniku bardzo gwałtownej burzy, jaka przeszła w niedzielę wieczorem nad Warszawą, w stacji Warszawa-Filtry notowano porywy wiatru sięgające 95 km/h.

Reklama

Ponadto, jak podał IMGW, natężenie opadów sięgało 10 mm/10 minut. Na Bielanach spadło 22 litry deszczu. Burza kieruje się dalej na północny wschód. Po burzowych opadach stan wody w Warszawie na Wiśle "podskoczył" o 5 cm – podał instytut.

W związku z sytuacją atmosferyczną PSP odnotowała do godziny 21 w niedzielę w całej Polsce ponad 450 zgłoszeń.

Jak poinformował PAP w niedzielę wieczorem oficer prasowy mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej mł. bryg. Karol Kierzkowski, strażacy najczęściej interweniowali w woj.: mazowieckim – aż 193 razy, przy czym tylko w samej w Warszawie - 84 razy. Ponadto, w Pruszkowie odnotowano – 38 interwencji, a w Grodzisku Mazowieckim – 19.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w niedzielę ostrzeżenia trzeciego, najwyższego stopnia przez burzami z gradem dla województw: łódzkiego, opolskiego i śląskiego. Drugi stopień obowiązuje natomiast w województwie mazowieckim i w części województw: podlaskiego, świętokrzyskiego i małopolskiego.

Pierwszy stopień ostrzeżeń przed burzami z gradem wydano dla części Dolnego Śląska. Ten stopień mają alerty dla województw: kujawsko-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego i części województwa podlaskiego, które dotyczą wystąpienia silnego deszczu z burzami.

Reklama

Jak zaznaczył ZTM, w związku z zaistniałą sytuacją, możliwe jest, że kursy będą kierowane na najbliższe przejezdne ciągi komunikacyjne. ZTM podkreśla też, że pasażerowie powinni liczyć się z możliwością opóźnień w kursowaniu komunikacji, skróceniem niektórych tras, a nawet odwołaniem kursów. Jednocześnie ZTM przeprasza za utrudnienia.

Straż Miejska cały czas pracuje nad usuwaniem skutków niedzielnej burzy na ulicach Warszawy, gdzie występują liczne podtopienia utrudniające przejazd samochodów i autobusów.

Bardzo gwałtowna burza przeszła nad Warszawą w niedzielę wieczorem.

W związku z sytuacją atmosferyczną PSP odnotowała do godziny 21 ponad 450 zgłoszeń w Polsce.

Jak poinformował PAP oficer prasowy mazowieckiego komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej mł. bryg. Karol Kierzkowski, strażacy najczęściej interweniowali w woj.: mazowieckim – aż 193 razy, przy czym tylko w samej w Warszawie - 84 razy. Ponadto, w Pruszkowie odnotowano – 38 interwencji, a w Grodzisku Mazowieckim – 19.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w niedzielę ostrzeżenia trzeciego, najwyższego stopnia przez burzami z gradem dla województw: łódzkiego, opolskiego i śląskiego. Drugi stopień obowiązuje natomiast w województwie mazowieckim i w części województw: podlaskiego, świętokrzyskiego i małopolskiego.

Pierwszy stopień ostrzeżeń przed burzami z gradem wydano dla części Dolnego Śląska. Ten stopień mają alerty dla województw kujawsko-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego i części województwa podlaskiego, które dotyczą wystąpienia silnego deszczu z burzami.

Ponadto, w niedzielę wieczorem na Twitterze IMGW poinformowało, że są bardzo trudne warunki na drogach oraz na lotnisku w Warszawie. Tylko w samym Targówku obserwuje się setki wyładowań na minutę.

Łukasz Schreiber pytany w Polsat News, czy rząd jest przygotowany do zwalczania skutków ewentualnych burz odparł, że na tyle gotowy, na ile można sobie to wyobrazić w starciu z żywiołem. W sześciu województwach mamy powołane sztaby kryzysowe - wskazał minister. Jak dodał, Polacy otrzymują też SMS-y z informacją o grożącym niebezpieczeństwie.

Schreiber zapewnił, że służby są postawione w stan gotowości. Dopytywany czy rząd jest gotowy do udzielenia pomocy finansowej jeśli będzie taka potrzeba odparł, że "wielokrotnie to pokazaliśmy, że rząd nie będzie się uchylał od pomocy w sytuacji, w której człowiek nie może z tym sam sobie poradzić".

Pogoda w poniedziałek i wtorek

W poniedziałek Polska będzie w strefie chłodnego frontu atmosferycznego, związanego z niżem, którego ośrodek znad Mazur będzie stopniowo odsuwał się nad Litwę i Estonię. Od południowego zachodu powoli rozbuduje się klin wysokiego ciśnienia. Nad Polskę z północnego zachodu będzie napływało chłodniejsze powietrze polarne morskie, jedynie początkowo na krańcach wschodnich kraju jeszcze będzie zalegała gorąca, zwrotnikowa masa powietrza.

Ciśnienie w południe, w Warszawie, wyniesie 999 hPa i będzie rosło.

W poniedziałek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Rano na północnym wschodzie, a po południu na północy i zachodzie przelotne opady deszczu i lokalnie burze. Temperatura maksymalna od 16 st. na północnym wschodzie, około 20 st. na zachodzie i w centrum do 27 st. na południowym wschodzie. Wiatr umiarkowany, nad morzem dość silny, okresami porywisty, zachodni, nad morzem północno-zachodni. Porywy wiatru na ogół do 60 km/h, w burzach i w rejonach podgórskich do 65 km/h, wysoko w Tatrach do 110 km/h.

W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami, poza Mazurami i Podlasiem, przelotne opady deszczu. W Małopolsce, na Śląsku i na Kielecczyźnie opady o umiarkowanym i silnym natężeniu. Prognozowana suma opadów do 40 mm. Rano na Warmii, Mazurach i Podlasiu mgła ograniczająca widzialność do 200 m. Temperatura minimalna od 8 st. na Suwalszczyźnie i północy Wielkopolski, około 12 st. w centrum i nad morzem do 16 st. na Podkarpaciu. Wiatr słaby i umiarkowany, na południu okresami porywisty, północny i północno-wschodni.

We wtorek w północnej połowie kraju zachmurzenie umiarkowane, okresami duże i miejscami możliwe słabe opady deszczu. Na pozostałym obszarze zachmurzenie całkowite i opady deszczu, okresami o umiarkowanym natężeniu. Prognozowana suma opadów w województwach: śląskim, małopolskim, świętokrzyskim i podkarpackim do 30 mm. Temperatura maksymalna od 12 st. na Śląsku, około 16 st. w centrum i na wschodzie do 21 st., 22 st. na Podkarpaciu i Pomorzu Zachodnim. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, na południu kraju w porywach do 65 km/h, północno-wschodni.

W poniedziałek w Warszawie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Temperatura maksymalna 20 st. Wiatr początkowo umiarkowany i dość silny oraz porywisty, w ciągu dnia słabnący, zachodni.

W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Okresami opady deszczu. Temperatura minimalna 12 st. Wiatr słaby, północno-wschodni.

We wtorek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Po południu opady deszczu. Temperatura maksymalna 16 st. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-wschodni i wschodni.