We wtorek skierował list w tej sprawie do prezydenta Republiki Federalnej Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera. Z wielką radością przyjąłem informację o możliwości pomocy medycznej dla Polski, oferowanej przez Pański kraj – Niemcy – w walce z pandemią koronawirusa. Sytuacja w polskiej służbie zdrowia jest krytyczna – napisał eurodeputowany w liście, przesłanym w środę PAP.

Reklama

Dodał, że obserwowane obecnie w Polsce dobowe przyrosty zachorowań na poziomie 20 tys. zakażeń spowodowały w niektórych regionach "całkowity paraliż służby zdrowia". Brakuje miejsc na oddziałach ratunkowych, wykwalifikowanego personelu oraz specjalistycznego sprzętu, mogącego uratować ludzkie życie. Specjalistyczne ośrodki medyczne w błyskawicznym tempie zamieniane są w prowizoryczne szpitale dla osób z koronawirusem, czego efektem jest brak pomocy dla osób ze schorzeniami wymagającymi zaawansowanych metod leczenia – napisał Łukasz Kohut.

Widząc brak realnego zainteresowania ze strony Prezydenta RP Andrzeja Dudy na ofertę pomocy zawartą w Pańskim liście, w obliczu tej kryzysowej sytuacji oraz mając na uwadze życie mieszkanek i mieszkańców Śląska i całego województwa śląskiego, z którego to regionu pochodzę i który reprezentuję z dumą w Parlamencie Europejskim, chcę prosić Pana o pomoc w zakresie dostawy specjalistycznego sprzętu medycznego i wsparcia personelu medycznego – dodał.

Poprosił też o możliwość transportu części pacjentów wymagających natychmiastowej opieki medycznej do ośrodków zlokalizowanych na terenie Republiki Federalnej Niemiec.

Reklama

Nie mam żadnych wątpliwości, że dodatkowa pomoc jest nam w tej chwili niezbędna. Głęboko wierzę, że tylko wspólne działania pomiędzy państwami Wspólnoty Europejskiej są kluczem do zwalczenia tej epidemii i uratowania tysięcy istnień ludzkich. Stronger together! – podsumował Łukasz Kohut.

Reklama

Pod koniec października prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier w liście do prezydenta Andrzej Dudy zaoferował pomoc Polsce w walce z pandemią COVID-19. W skierowanej do Steinmeiera odpowiedzi Duda podziękował za ten gest i zapewnił, że "również Polska, jeśli zajdzie taka potrzeba, jest gotowa ściśle współpracować z Niemcami w walce ze skutkami pandemii COVID-19".

Jeżeli rząd PiS nie przyjmuje pomocy od Prezydenta Niemiec na walkę z pandemią - Śląsk i śląskie - chętnie przyjmą pomoc! #StrongerTogether - napisał Kohut w środę na Twitterze.