Do rozpoznania wniosku Prokuratury Krajowej dotyczącego uchylenia immunitetu sędziemu Stępce z Izby Karnej był wyznaczony skład trojga sędziów Izby Dyscyplinarnej: Małgorzata Bednarek, Adam Tomczyński i Adam Roch.

Wniosek wobec sędziego Stępki jest jednym z trzech wniosków, jakie PK skierowała w marcu br. wobec trzech sędziów SN z Izby Karnej. Poza sędzią Stępką chodziło o sędziów Włodzimierza Wróbla i Marka Pietruszyńskiego.

Reklama

Sędzia Wróbel zasiadał w składzie SN, który w październiku 2019 r. uchylił wyrok wobec mężczyzny skazanego na dwa lata pozbawienia wolności za spowodowanie wypadku. Zdaniem śledczych sędzia wbrew obowiązkowi nie sprawdził, czy kara jest już wykonywana. Dlatego - według prokuratury - doprowadzono do bezprawnego pobytu tego mężczyzny w zakładzie karnym. Sędzia Stępka zasiadał w składzie razem z sędzią Wróblem. Natomiast - zdaniem prokuratury - w wyniku zaniedbań sędziego Pietruszyńskiego doszło do bezprawnego pobytu w więzieniu innego mężczyzny w innej sprawie.

W końcu maja br. Izba Dyscyplinarna SN odmówiła nieprawomocnie uchylenia immunitetu sędziemu Wróblowi. Zdaniem Izby Dyscyplinarnej SN sprawę sędziego Wróbla być może można rozpatrywać pod kątem dyscyplinarnym, ale postępowanie karne wobec sędziego jest zawsze ostatecznością.

Reklama

Z kolei na poniedziałek wyznaczone było posiedzenie w sprawie sędziego Stępki. - Jeden z trojga sędziów nie pojawił się i posiedzenie się nie odbyło - poinformował Falkowski. Jak dodał, "sprawa obecnie jest analizowana, żadne decyzje nie zostały podjęte".

"O podjętej przeze mnie decyzji poinformowałem pozostałych członków składu orzekającego"

W poniedziałek po południu oświadczenie w sprawie swojej nieobecności wydał sędzia Roch. Zostało ono zamieszczone w poniedziałek po południu na stronach SN. "W związku z pojawiającymi się w przestrzeni medialnej informacjami, jakobym w dniu dzisiejszym w sposób nieusprawiedliwiony nie stawił się na posiedzenie SN w sprawie o sygn. I DI 21/21 informuję, iż o podjętej przeze mnie decyzji o nieuczestniczeniu w planowanym na dzień 6 września br. posiedzeniu i jego przyczynach poinformowałem w bezpośredniej rozmowie pozostałych członków składu orzekającego w dniu 2 września br." - zaznaczył.

"Przestrzeganie przepisów Konstytucji RP oraz pozostałych obowiązujących przepisów prawa krajowego i międzynarodowego stanowiło i stanowi wyłączną podstawę podejmowanych przeze mnie działań jako sędziego SN" - podkreślił jednocześnie sędzia Roch.

Reklama

Decyzja TSUE

Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł 15 lipca, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z prawem UE. Dzień wcześniej TSUE zobowiązał zaś Polskę do zawieszenia stosowania przepisów dotyczących w szczególności uprawnień Izby Dyscyplinarnej SN, także w kwestiach na przykład uchylania immunitetów sędziowskich. Z kolei 14 lipca Trybunał Konstytucyjny po rozpatrzeniu pytania Izby Dyscyplinarnej SN orzekł, że przepis Traktatu o UE, na podstawie którego TSUE zobowiązuje państwa członkowskie do stosowania środków tymczasowych w sprawie sądownictwa, jest niezgodny z Konstytucją RP.

W początkach sierpnia I prezes SN Małgorzata Manowska wydała zarządzenie, zgodnie z którym wpływające sprawy dyscyplinarne sędziów oraz sprawy immunitetowe sędziów i prokuratorów będą trafiały do sekretariatu I prezesa SN. Z kolei o biegu spraw, które już wpłynęły do Izby Dyscyplinarnej SN, ma decydować prezes tej Izby lub skład orzekający, jeśli skład ten został już przydzielony.

W połowie sierpnia w odpowiedzi polskiego rządu do Komisji Europejskiej ws. Izby Dyscyplinarnej napisano zaś, że Polska będzie kontynuowała reformy wymiaru sprawiedliwości, także w obszarach odpowiedzialności sędziów. Rada Ministrów poinformowała również KE o planach likwidacji tej Izby w obecnej postaci.

Według wokandy Izby Dyscyplinarnej SN posiedzenie w sprawie trzeciego z sędziów SN objętych marcowymi wnioskami PK o uchylenie immunitetów - sędziego Pietruszyńskiego - jest wyznaczone na 22 września.