Przepisy ustawy z 26 maja 2023 r. o aplikacjach weszły w połowie lipca w życie, co oznacza, że dokumenty cyfrowe w aplikacji mObywatel stały się pełnoprawnymi dokumentami, które są równe w mocy prawnej z ich fizycznymi odpowiednikami.

Nowe wytyczne określają zakres usług udostępnianych w aplikacji, warunki jej pobierania oraz sposób potwierdzania autentyczności dokumentów mobilnych. Dzięki mDowodowi Polacy otrzymali możliwość potwierdzania swoich danych bez potrzeby noszenia ze sobą plastikowego dowodu. To oznacza, że teraz wystarczy mieć smartfon z odpowiednią aplikacją.

Reklama

Czy mDowód jest tym samym, co tradycyjny dowód?

Okazuje się, że… nie! Ministerstwo cyfryzacji wyjaśniło tę różnicę. mDowód nie jest cyfrowym odpowiednikiem dowodu osobistego. Dokumenty różnią się bowiem od siebie datą wydania, serią i numerem, a także ważnością.

W jakich sytuacjach można skorzystać z mDowodu?

mDowód ma być respektowany w sytuacjach, w których będziemy chcieli potwierdzić swoją tożsamość. Można zatem użyć go np. w przychodni, sądzie, przy zawieraniu umów, w wypożyczalni samochodu, a nawet u notariusza czy na poczcie. Są jednak pewne wyjątki.

mDowodem nie będzie można się wylegitymować w trzech sytuacjach. Mowa o przekraczaniu granicy kraju, składaniu wniosku o nowy dowód osobisty i załatwianiu spraw w banku. W przypadku tego ostatniego wyjątku ma się to jednak zmienić już od 1 września 2023 roku.

Co zrobić, żeby potwierdzić tożsamość za pomocą mDowodu?

Aby móc okazać mDowód i potwierdzić swoją tożsamość, musisz mieć zainstalowaną na swoim smartfonie aplikację mObywatel 2.0. Można ją pobrać za darmo w sklepie Play (Android) albo App Store (iOS). W wybranym urzędzie lub w przychodni wystarczy pokazać kod QR, który urzędnik czy pracownik recepcji będzie musiał zeskanować.

Warto pamiętać, że do korzystania z aplikacji wymagany jest profil zaufany. Polacy będą mieć też szansę zrezygnowania z niej w dowolnej chwili. Aplikację trzeba będzie po prostu odinstalować albo unieważnić certyfikat użytkownika.