Deszczowy sierpień lada dzień może zamienić się w najgorętszy. Po wyraźnym ochłodzeniu, jakie miało miejsce w ostatnich dniach, w końcu nastąpi ocieplenie. Długi weekend zapowiada się w wielu regionach Polski pogodnie i ciepło, a nawet gorąco. Synoptycy przewidują, że nadchodzi fala upałów.

Reklama

Sprawdź najnowszą prognozę pogody!

Prognoza na najbliższe dni: Robi się coraz cieplej

Dziś pogoda będzie zmienna z przelotnymi opadami deszczu, głównie na północy, wschodzie i południowym wschodzie. Najwięcej słońca pojawi się na zachodzie Polski. W najcieplejszym momencie dnia możemy spodziewać się na termometrach od 19 do 21 stopni Celsjusza. Nad morzem tylko około 17 stopni Celsjusza i w dalszym ciągu wiatr, który w porywach może osiągać siłę do 50 km/h.

Reklama

Na jutro, czyli piątek, synoptycy przewidują zachmurzenie małe i umiarkowane, a przelotny deszczu padać może tylko na wschodzie kraju. Stopniowo będzie robić się cieplej, a temperatura maksymalna wyniesie od 19 stopni Celsjusza na północnym wschodzie i nad morzem, do 24 stopni Celsjusza na południowym zachodzie. Wiatr już będzie słaby, wiał będzie z kierunków północnych.

Sobota i niedziela powinny być najcieplejszymi dniami w obecnym tygodniu. Będzie pogodnie, choć okresami pojawi się więcej chmur i może spaść słaby, przelotny deszcz. Najcieplej będzie na południowym zachodzie, gdzie na termometrach zobaczyć możemy nawet 26 stopni Celsjusza, najchłodniej natomiast na północy Polski – tam temperatury od 19 do 20 stopni Celsjusza. Wiatr będzie słaby, wiał będzie z południa oraz z zachodu.

Zmiany w pogodzie. Nadchodzi najgorętszy tydzień tego lata

IMGW, opierając się na prognozy numeryczna ECMWF EPS +5 tygodni, przewiduje, że trwający od 14 do 20 sierpnia 33. tydzień 2023 roku ma być najcieplejszy tygodniem tego roku z temperaturą przekraczającą 30 stopni Celsjusza. Kolejne tygodnie również z dodatnią anomalią średniej temperatury powietrza względem lat 1991-2020. Zdaniem IMGW przełom sierpnia i września może być okresem z najmniejszą ilością opadów.

Najnowsze prognozy IMGW. Będzie sauna! "Najcieplejszy moment tego lata"

Najświeższe komunikaty Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzegają przed nadchodzącymi upałami. Wg IMGW prawdopodobnie nadchodzi najcieplejszy moment tego lata i powinniśmy się przygotować na bardzo wysokie temperatury. Jeśli prognoza synoptyków się sprawdzi może być naprawdę gorąco.

"Można już przygotować nakrycia głowy, okulary przeciwsłoneczne, kremy z filtrem, pamiętać o nawodnieniu organizmu. Nie zapominajmy także o naszych zwierzętach” – ostrzega Instytut na Twitterze.

To będzie miesiąc skrajności pogodowych. "Robi się ciekawie"

Zdaniem IMGW sierpień będzie miesiącem skrajności pogodowych. "Jesteśmy ciekawi, czy ta prognoza się sprawdzi i jak ostatecznie zapisze się sierpień. Robi się ciekawie” – zauważa, w dyskusji z internautami IMGW na Twitterze i dodaje – "Sprawdzalność jest różna, ale obecnie wszystkie pozostałe modele są zgodne co do upału”.

"Typowa Polska. Jak nie 15 stopni to 35. Nic pomiędzy" – zauważył jeden z komentujących.

Rekordowe upały w Polsce

Rekordowe upały nie są żadnym novum w polskim lecie. Już sam Jan Długosz w swoich „Kronikach” opisywał gorące lata i będące ich konsekwencją susze nawiedzające przez stulecia nasz kraj. Polski rekord temperatury padł jednak 29 lipca w 1921 r. w Pruszkowie koło Opola. Odnotowano wówczas 40,2 stopnia Celsjusza. Niewiele mniej, bo równe 40 stopni Celsjusza wskazywały wtedy termometry w wielkopolskim Zbiersku oraz Pętkowie i Kończewicach, w których było 39,6 stopni Celsjusza. Czy sierpień A.D. 2023 zapisze się w historii, jako rok kolejny rekordowych temperatur? Przekonamy się o tym już za kilka dni.