"Okno życia" to miejsce, w którym rodzic może pozostawić anonimowo swoje nowo narodzone dziecko bez narażania jego życia i zdrowia. "Okna życia" powstają najczęściej przy domach żeńskich zgromadzeń zakonnych.

W piątek po południu usłyszałyśmy dźwięk alarmu, więc bardzo szybko przybiegłyśmy do +Okna życia+. W nosidełku leżał chłopiec - powiedziała przełożona domu sióstr urszulanek Małgorzata Binkowska. Był porządnie ubrany, wyglądał zdrowo. Dziecko zostało ochrzczone z wody. Nadano mu imię Mikołaj - dodała.

Reklama

Siostry natychmiast powiadomiły pogotowie ratunkowe i policję. Medycy ocenili stan zdrowia dziecka na dobry, jednak zostało zabrane do szpitala. Zgodnie z procedurą, sporządzony też został policyjny protokół.

To już siódme dziecko w Oknie życia u sióstr urszulanek w Łodzi i piąty chłopiec - podał dyrektor Kopytowski.

Rodzice, którzy przeżywają jakikolwiek kryzys w związku z pojawieniem się dziecka, mogą zawsze uzyskać wsparcie w Archidiecezjalnym Ośrodku Adopcyjnym w Łodzi: numer telefonu: 607 161 580 - wyjaśnił szef Caritas Archidiecezji Łódzkiej.

Okna życia są w regionie w Piotrkowie Trybunalskim, Łodzi i Pabianicach. W Łodzi działa jeszcze +Okno życia+ w Centrum Medycznym im. Rydygiera, przy ul. Sterlinga 13. Dzięki funkcjonującym w naszej archidiecezji oknom uratowano życie 17 dzieci - podsumował.

Pierwsze "Okno życia" w Polsce powstało 19 marca 2006 roku w Krakowie. Obecnie w całym kraju funkcjonuje prawie 70 okien w ponad 60 miejscowościach. 90 procent "Okien życia" w Polsce prowadzonych jest pod patronatem Caritas. Do tej pory w Oknach Życia pozostawiono ponad 150 niemowląt.

Reklama

Autor: Hubert Bekrycht