W 2023 roku będzie 7 niedziel handlowych. Obecnie możemy oznaczyć jedynie niedzielę handlową w sierpniu oraz dwie w grudniu, co jest spowodowane zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia.
Czy więc 27 sierpnia można uznać za niedzielę handlową? Tak, w ten dzień sklepy i galerie będą otwarte. Kolejna okazja do zakupów w niedzielę pojawi się dopiero 17 grudnia.
Niedziele handlowe w 2023 roku. Co z 27 sierpnia?
W 2023 roku niedziele handlowe będą: 29 stycznia 2023, 2 kwietnia 2023, 30 kwietnia 2023, 25 czerwca 2023, 27 sierpnia 2023, 17 grudnia 2023 oraz 24 grudnia 2023. Warto zaznaczyć, że w Wigilię sklepy będą otwarte tylko do godziny 14:00. Widać więc, że ustawa pozwala na handel w ostatnie niedziele: stycznia (ferie szkolne), kwietnia (przed majówką), czerwca (przed wakacjami) oraz sierpnia (po wakacjach). Sklepy w niedzielę mogą być też otwarte w dwie niedziele poprzedzające Boże Narodzenie (w grudniu) oraz jedną poprzedzającą Wielkanoc (termin święta jest ruchomy).
Zakaz handlu w niedziele i święta
Od 2018 roku w Polsce obowiązuje przepis zakazujący prowadzenia handlu w niedzielę i święta. Zgodnie z tą ustawą, osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę w placówkach handlowych nie mogą pracować w tych dniach. Warto zaznaczyć, że zakaz ten nie dotyczy placówek, w których handel jest prowadzony osobiście przez przedsiębiorcę jako osobę fizyczną, działającego we własnym imieniu i na własny rachunek. Terminy niedziel handlowych ustala rząd. Za naruszenie zakazu handlu w niedziele lub święto obowiązuje kara grzywny w wysokości od 1 000 zł do nawet 100 000 zł.
Wyjątki od zakazu handlu w niedziele i święta. Gdzie zrobisz zakupy?
Ustawodawca określił także 30 wyjątków, które zwalniają placówki od ograniczenia handlu w niedziele i święta. Te wyjątki obejmują między innymi: stacje benzynowe, apteki, cukiernie, kina, piekarnie, lodziarnie, sklepy z pamiątkami, kwiaciarnie, sklepy na dworcach, zakłady lecznicze dla zwierząt, sklepy na lotniskach, placówki handlowe, których działalność polega na sprzedaży prasy, biletów komunikacji miejskiej, kuponów z grami i wyrobów tytoniowych, placówki pocztowe, gdzie przeważa działalność usług związana z pocztą, placówki handlowe w zakładach hotelarskich, placówki handlowe w zakresie kultury, sportu, turystyki, wypoczynku i oświaty, placówki handlowe w obiektach infrastruktury krytyczne, miejscach handlu organizowanych na potrzeby festynów, jarmarków i innych imprez oraz sklepy, w których sprzedaż prowadzi osobiście właściciel lub jego najbliższa rodzina.