Przepis wprowadzający dodatkowe świadczenie, czyli 14. emeryturę, wszedł w życie 8 sierpnia tego roku. Pierwsze przelewy z tego tytułu zostaną zrealizowane już 1 września. Nie będzie to jednak jedyny termin, w którym emeryci i renciści mogą otrzymać przelew z ZUS.
Czym jest 14. emerytura?
14. emerytura stanowi kolejne, dodatkowe świadczenie finansowe przysługujące emerytom i rencistom. Po raz pierwszy została wprowadzona w 2021 roku. Procedura wypłaty tego świadczenia była podobna do mechanizmu stosowanego przy 13. emeryturze, lecz z pewnymi ograniczeniami dotyczącymi liczby uprawnionych beneficjentów.
Kto otrzyma 14. emeryturę?
Warto przypomnieć, że aby otrzymać 14. emeryturę, nie trzeba składać wniosku. ZUS wypłaca pieniądze z urzędu. Świadczenie przysługuje osobom, które na ostatni dzień sierpnia pobierają emerytury, renty lub inne długoterminowe świadczenia z ZUS. Każda osoba ma prawo do tylko jednej 14. emerytury, z wyjątkiem sytuacji, gdy dotyczy to renty rodzinnej - wtedy kwota zostanie równo podzielona między uprawnionych beneficjentów.
Należy zaznaczyć, że osoby, których świadczenia zostały zawieszone na dzień ustalania prawa do 14. emerytury (np. z powodu przekroczenia limitów dochodów), nie będą uprawnione do otrzymania tego dodatkowego świadczenia.
14. emeryturę otrzymują więc osoby uprawnione do różnych typów świadczeń, w tym:
- emerytury (pomostowej, okresowej kapitałowej i częściowej),
- emerytury w wysokości niższej niż najniższa emerytura tzw. emerytura groszowa,
- renty z tytułu niezdolności do pracy (w tym dla inwalidów wojennych i wojskowych, wypadkowej, renty szkoleniowej),
- renty socjalnej i renty socjalnej w zmniejszonej wysokości, renty rodzinnej,
- rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego (tzw. Emerytury MAMA 4+) także w wysokości niższej niż najniższa emerytura,
- świadczenia dla cywilnych niewidomych ofiar działań wojennych,
- nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego,
- świadczenia i zasiłku przedemerytalnego.
Czternastą emeryturę otrzymują także emeryci i renciści służb mundurowych.
ZUS podał terminy wypłat 14. emerytury
Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska powiedziała: - Czternastki zostaną wypłacone w terminach wypłat emerytury lub renty. Oznacza to, że jeśli ktoś otrzymuje to świadczenie 10 czy 20 września, to również w tym terminie ZUS przeleje czternastkę.
Wszystko wskazuje więc na to, że świadczeniobiorcy mogą spodziewać się przelewu 14. emerytury na konto w tym samym czasie, w którym wpływają do nich środki z podstawowego świadczenia.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych na swoim koncie na Twitterze przypomniał, że pierwsze wypłaty 14. emerytury nastąpią już 1 września. Kolejne terminy wypłat to: 5 września, 6 września, 10 września, 20 września i 25 września. Oznacza to, że wszyscy emeryci i renciści powinni otrzymać swoje 14. emerytury najpóźniej do końca września.
Absolwentka filologii polskiej (ze specjalnością komunikacja społeczna) na Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej oraz dziennikarstwa (ze specjalnością nowe media) na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Blogerka, social media freak, miłośniczka podróży, escape roomów i… kotów (bo nazwisko zobowiązuje). Wcześniej dziennikarka Wirtualnej Polski, redaktorka magazynu, copywriterka, freelance pisarka dla "Faktu" i "Newsweeka", a także project managerka. Wielbicielka włoskiej kuchni, a także szeroko rozumianej sfery beauty. Autorka licznych publikacji o tematyce gospodarczej i emerytalnej. Z Grupą INFOR związana od 2023 roku.
Link do profilu autorki na LinkedIn: https://pl.linkedin.com/in/anna-kot-04061b18b