Fotowoltaika na dobre wpisała się już w nasz krajobraz, najczęściej w postaci paneli słonecznych na dachach domów jednorodzinnych. Nic dziwnego. To opłacalna inwestycja – zwłaszcza w dobie rosnącej inflacji i podwyżek cen energii. Choć do niedawna mogło się zdawać, że mieszkanie w bloku i instalacja paneli fotowoltaicznych nie idą ze sobą w parze, sporo się, zmieniło od kiedy powstał program Grant OZE.

Reklama

Grant OZE, czyli miliony złotych dla spółdzielni, wspólnot i osób fizycznych

Program Grant OZE skierowany jest m.in. do spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, a także do Towarzystw Budownictwa Społecznego (tzw. TBS), społecznych inicjatyw mieszkaniowych i osób fizycznych.

W ramach programu można uzyskać dofinansowanie na zakup, montaż lub budowę instalacji odnawialnego źródła energii oraz na modernizację instalacji odnawialnego źródła energii, jeśli moc instalacji wzrośnie o minimum 25 proc.

Reklama

Dofinansowanie do fotowoltaiki. Kto może skorzystać z programu Grant OZE?

Dofinansowane zostaną inwestycje, które służą wytwarzaniu energii na potrzeby budynku, w którym zostały zainstalowane, a także inwestycje, które nie zostały jeszcze rozpoczęte i które nie wyrządzają szkód dla celów środowiskowych.

Granty są elementem Krajowego Planu Odbudowy (KPO), a budżet na dopłaty do inwestycji w OZE wynosi… ponad 448 mln zł.

Wniosek o dofinansowanie fotowoltaiki. Kiedy złożyć?

Wnioski o granty można składać od 1 lutego 2023 do 30 czerwca 2026 roku lub do wyczerpania środków. Zainteresowanie programem jest imponujące. W ciągu pół roku od jego uruchomienia zostało zgłoszonych blisko 2,5 tys. wniosków o dofinansowanie i przyznanych zostało 67 mln zł. Czy fotowoltaika na balkonie w bloku wkrótce stanie się rzeczywistością?

W ramach programu Grant OZE można uzyskać dofinansowanie w wysokości 50 proc. wartości inwestycji, przy czym nie określono górnego limitu dla wartości inwestycji. Ponadto, zmieniono także przepisy dotyczące wykorzystania energii elektrycznej, dzięki czemu nadwyżkę wyprodukowanej energii można… sprzedać generując dodatkowe korzyści dla portfela.