Pesymistyczne nastroje co do gospodarki

W sierpniu 2023 roku Ipsos zapytał Polaków o ich opinie na temat sytuacji gospodarczej w kraju.

Jak zauważają autorzy opracowania, trend poprawy nastrojów został przerwany. Obecnie dwóch na trzech Polaków uważa, że sprawy kraju zmierzają w złym kierunku.

Aż o 6 pkt proc. w porównaniu do badania z czerwca zwiększył się odsetek badanych negatywnie oceniających bieg spraw w Polsce (66 proc.). Tym samym przerwany został trend poprawy nastrojów obserwowany od początku roku. Co piąty badany (20 proc.) uważa natomiast, że sprawy w kraju zmierzają w dobrym kierunku.

Reklama

Sytuacja gospodarcza pogorszyła się

55 proc. badanych twierdzi, że sytuacja gospodarcza Polski pogorszyła się w ostatnich 12 miesiącach. 39 proc. spodziewa się jej pogorszenia w najbliższej przyszłości. W obu przypadkach odsetek pesymistów wzrósł o 3 pkt proc. w stosunku do poprzedniego badania w czerwcu.

Chociaż 69 proc. badanych nie spodziewa się zmian poziomu bezrobocia w Polsce, to już co piąty badany (20 proc.) prognozuje jego wzrost. To zmiana o 4 pkt proc. w porównaniu do czerwca i przerwanie trendu spadkowego. Wzrostu bezrobocia częściej obawiają się mężczyźni oraz ludzie z wyższym wykształceniem.

Reklama

Jaka kondycja gospodarstw domowych

Ipsos zapytał również Polaków o ich opinie na temat sytuacji ich gospodarstw domowych. Ponad połowa badanych uważa, że ich sytuacja materialna nie zmieniła się. Jeszcze więcej nie spodziewa się żadnych zmian w przyszłości.

W rapocie Ipsos czytamy, że 55 proc. badanych deklaruje, że ich sytuacja materialna nie zmieniła się w ciągu ostatnich 12 miesięcy, 39 proc. ocenia, że żyje im się gorzej. To odpowiedzi bardzo podobne do ostatnich wyników z czerwca. Dwóch na trzech badanych (66 proc.) twierdzi, że nic się nie zmieni w ich sytuacji materialnej w najbliższym czasie. Nadzieję na pozytywną zmianę ma tylko 15 proc. badanych.

Co istotne, zdecydowanej większości Polaków wystarcza jedynie na pokrycie bieżących wydatków (71 proc.). 18 proc. może gromadzić oszczędności. 11 proc. ma z kolei problem ze zgromadzeniem odpowiednich środków.

Ipsos zbadał także, jak wygląda nasz stosunek do oszczędzania i zakupów.

63 proc. badanych jest zdania, że w kontekście zakupów towarów trwałego użytku obecny okres jest taki jak inne. Jednak już co czwarty badany (26 proc.) uważa, że to zły czas na tego typu zakupy. W porównaniu do ostatniego badania z czerwca to wzrost o 5 pkt proc.

Większość Polaków uważa, że warto oszczędzać

O tym, że warto oszczędzać, jest przekonanych 60 proc. badanych. Jednocześnie 57 proc. zakłada, że w najbliższych 12 miesiącach nie zaoszczędzi żadnych pieniędzy. Co piąty badany deklaruje, że uda mu się zgromadzić oszczędności.

Badanie Ipsos przeprowadzono w ramach sondażu wielotematycznego Omnibus (CAPI) w dniach 3-7 sierpnia 2023 r. na liczącej 1 tys. osób reprezentatywnej próbie Polaków w wieku 15 i więcej lat.