Zmiana czasu 2023. Kiedy przestawiamy zegarki?
Za oknem mamy już typową dla października jesień. Dni stają się coraz krótsze, jest coraz chłodniej. Zanim się obejrzymy, a ciemno będzie już w okolicach godz. 16-17. Również za sprawą zmiany czasu z letniego na zimowy.
Tradycyjnie już zmiana czasu z letniego na zimowy nastąpi w ostatni weekend października. Zyskamy dodatkową godzinę, bowiem w nocy z 28 na 29 października zegarki cofną się z godz. 3 na 2.
W zdecydowanej większości nowoczesnych urządzeń czas cofnie się automatycznie, nie musimy robić tego ręcznie. Z kolei w starszych, głównie analogowych urządzeniach, manualna korekta godziny jest jednak niezbędna.
Zmiana czasu 2023. Jak długo z nami zostanie?
W 2019 r. Parlament Europejski poparł propozycję zniesienia zmiany czasu w Unii Europejskiej od 2021 r. Każdy kraj członkowski miał decydować, czy chce trwać na stałe przy czasie letnim czy zimowym. Wiele państw członkowskich przychylnie podeszło do likwidacji zmiany czasu, po konsultacjach z obywatelami i analizie wpływu zmiany czasu na społeczeństwo. Wiążące decyzje w tej sprawie zahamowała jednak pandemia koronawirusa.
Dwukrotna w ciągu roku zmiana czasu będzie w Polsce obowiązywać przynajmniej do 2026 r. Na początku 2022 r. premier Mateusz Morawiecki podpisał w tej sprawie specjalne rozporządzenie.
Zmiana czasu 2023. Negatywne konsekwencja przestawiania zegarków
Naukowcy od lat alarmują, że zmiana czasu może źle wpływać na nasze zdrowie. Zmiana czasu zaburza rytm dobowy, przez co może obniżyć się nasza koncentracja. To z kolei może np. zwiększać ryzyko spowodowania wypadku drogowego. Rośnie też ryzyko zachorowania na depresję. Osoby po 50. roku życia, na przestrzeni kilku dni po zmianie czasu, są bardziej narażone na zawał czy udar.