Długoterminowa prognoza pogody aż do lutego 2024 roku

Przed nami najzimniejsze miesiące w roku. Czy czeka nas deszczowy i chłodny koniec jesieni? Czy zima pokaże nam swoje srogie oblicze z zaspami śniegu i siarczystym mrozem? Odpowiedzi – przynajmniej częściowych – na te pytania dostarcza Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW).

W jednym ze swoich ostatnich wpisów na platformie X Instytut udostępnia prognozę długoterminową - przygotowaną w oparciu o anomalię średniej temperatury powietrza - od Narodowej Agencji Oceanów i Atmosfery (NOAA). Jest to amerykańska instytucja rządowa, która zajmuje się przede wszystkim prognozowaniem pogody, ale również badaniami naukowymi.

Reklama

Ostatnia prognoza NOAA w połączeniu z zaprezentowaną miesiąc temu przez IMGW eksperymentalną prognozą długoterminową temperatury i opadu na listopad 2023 – luty 2024 daje nam pewien ogląd na to, jakiej pogody możemy spodziewać się w najbliższych miesiącach.

Reklama

Długoterminowa prognoza pogody na jesień i zimę 2023/2024

Według prognoz NOAA średnia temperatura powietrza w listopadzie, grudniu i styczniu ma być bliska normie z lat 1991-2020. Pewnym zaskoczeniem może okazać się luty, w którym średnia temperatura powietrza w naszym kraju ma być nieco wyższa od normy z lat 1991-2020. Średnia temperatura powietrza może być wyższa od normy wieloletniej o 1-1,5 stopnia Celsjusza w południowej części kraju i nawet o 1,5-2 stopnie Celsjusza w części północnej.

Natomiast ostatnia eksperymentalna prognoza długoterminowa IMGW obejmuje prognozowaną średnią miesięczną temperaturę powietrza oraz dodatkowo miesięczną sumę opadów atmosferycznych. Te ostatnie jedynie w listopadzie mają zawierać się w normie wieloletniej z lat 1991-2020. Natomiast już od grudnia do lutego IMGW przewiduje, że miesięczna suma opadów atmosferycznych będzie powyżej normy wieloletniej.

IMGW prognozuje – podobnie jak NOAA – że w listopadzie i grudniu średnia miesięczna temperatura powietrza powinna zawierać się w normie wieloletniej z lat 1991-2020. Jednak już w styczniu – czego nie widać w prognozach NOAA – średnia ta ma być powyżej normy wieloletniej. W związku z tym - według IMGW - możemy spodziewać się cieplejszego nie tylko lutego, ale również stycznia.

Prognozy długoterminowe: Zaskakujący luty w pogodzie

Czy rzeczywiście czeka nas cieplejsza zima? Warto na koniec przyjrzeć się jeszcze temu, jak wyglądał luty mijającego roku.

Zgodnie z komunikatem Biura Prasowego IMGW z 14 marca 2023 roku średnia obszarowa temperatura powietrza w lutym 2023 roku wyniosła 1,5 stopnia Celsjusza i była o 1,6 stopnia wyższa od normy z lat 1991-2020 dla tego miesiąca. Luty 2023 roku określony został przez IMGW jako "lekko ciepły". Ponadto uznany został za miesiąc "bardzo wilgotny". Obszarowo uśredniona suma opadu atmosferycznego wyniosła 40,3 mm. W związku z tym była o 8,7 mm wyższa od normy z lat 1991-2020 dla tego miesiąca.