Okres 180 dni, licząc od 1 lipca 2023 roku, był swoistym "okresem przejściowym". Po jego upływie – czyli do 28 grudnia 2023 roku - każdy pracownik będzie musiał posiadać aktualne orzeczenie lekarskie. Należy liczyć się ze sporymi kolejkami. Równoległe wykonywanie zaległych i bieżących profilaktycznych badań lekarskich może znacząco wydłużyć czas oczekiwania na wizytę w poradniach medycyny pracy.

Reklama

Przepisy dotyczą jednak nie tylko badań okresowych czy wstępnych. Oto niektóre ze zmian w zakresie prawa pracy istotne dla pracodawców i pracowników:

Okresowe i wstępne badania lekarskie

Do 28 grudnia 2023 roku powinni odbyć okresowe badania lekarskie ci pracownicy, którzy nie przeszli ich w okresie epidemii z powodu zawieszenia tego obowiązku.

W czasie epidemii nie podlegały wstępnym badaniom lekarskim osoby zatrudniane na stanowiska administracyjno-biurowe. Warunkiem było posiadanie aktualnego orzeczenia o braku przeciwwskazań do pracy w warunkach opisanych w skierowaniu na badania lekarskie. Osoby zatrudniane na stanowiska inne niż administracyjno-biurowe (z wyjątkiem osób przyjmowanych do pracy w warunkach szczególnie niebezpiecznych) mogły posługiwać się orzeczeniem lekarskim wydanym w okresie ostatnich 180 dni.

Reklama

Od 1 lipca 2023 roku nie jest to już możliwe. Zwolnienie z wstępnych badań lekarskich dotyczy wyłącznie przypadków orzeczeń lekarskich z ostatnich 30 dni, o ile spełnione są odpowiednie warunki.

Orzeczenia lekarskie, których ważność upłynęła po 7 marca 2020 roku

W czasie pandemii i przez 180 dni po jej zakończeniu została przedłużona ważność orzeczeń lekarskich wydanych w ramach wstępnych, okresowych i kontrolnych badań lekarskich. Pracownicy, których orzeczenia lekarskie zostały przedłużone na tej podstawie, powinni otrzymać od pracodawcy skierowanie i uzyskać nowe orzeczenia – najpóźniej do dnia 28 grudnia 2023 roku.